Receta e ditës - Tavë me pulë e makarona dhe përvëlak / Pjesa parë

3 Shkurt 2020, 14:45

Tavë me pulë dhe makarona

Përbërësit:

1 pulë

1 qepë

3 thelpinj hudhra

2 lugë gjelle majdanoz

400 gr pure domate

Majdanoz

Kripë dhe piper i zi

500 gr makarona të vogla tub

Përgatitja:

Pastrojmë pulën dhe e ndajmë në racione. Vendosim në zjarr një tenxhere me 1.5 litra ujë dhe sapo uji të valojë vendosim në të copat e pulës, një lugë çaji kripë dhe e lëmë të ziejë për 20 minuta.

Ndërkohë në një tigan me vaj ulliri kaurdisim qepën të prerë në kubukë të vegjël, shtojmë hudhrat të prera imët, purenë e domates, majdanoz, makaronat të paziera. Shtojmë lëngun e pulës dhe I lëmë të marrin valë për 5 minuta. Më pas i transferojmë makaronat në tepsi, vendosim dhe copat e mishit mbi të dhe shtojmë dhe lëngun e mishit që ka tepruar. E vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius, për 25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha