Receta e ditës - Tortë krokante me kungull të verdhë dhe makarona penne me domate dhe ullinj / Pjesa e parë

31 Tetor 2019, 12:19

Tortë krokante me kungull të verdhë

Përbërësit:

Brumi

300 gr miell

150 gr sheqer

1/2 lugë çaji kripë

1/2 lugë çaji pluhur pjekës

200 gr gjalp i ngrirë

1 lugë çaji uthull

2 të verdha veze

Mbushja:

500 gr kungull i verdhë

50 gr sheqer

Vanilje

1 lugë çaji lëkurë portokalli

3 lugë gjelle lëng portokalli

1 e verdhë veze

Përgatitja:

Fillimisht grijmë në rende tulin e kungullit në pjesën më të imët të rendes. Shtojmë pak kripë dhe e lëmë kungullin të nxjerrë lëngun e tij. E kullojmë mirë dhe e lëmë mënjëanë në një tas.

Sitim miellin dhe shtojmë në të sheqerin dhe pluhurin pjekës, kripën dhe I përziejmë. Grijmë gjalpin në rende nga pjesa më e trashë dhe duke e lyer gjalpin herë pas here me miell me qëllim që të mos ngjitet gjalpi në rende.

Shtojmë 1 lugë çaji uthull, 2 të verdha veze dhe fillojmë punojmë brumin e thërrmuar me duar derisa mbrumi të mblidhet top.

Vendosim ½ e brumit të thërrmuar  në një tepsi unazë duke e ngjeshur me fundin e një gote. Ne tasin me kungull shtojmë 1 lugë miell, lëkurën e portokallit, 3 lugë gjelle lëng portokalli, 1 të verdhë veze, sheqer, pak vanilje, I trazojmë mirë dhe shtojmë mbushjen mbi bazën me brum të thërrmuar.

Mbulojmë mbushjen me brumin e mbetur duke mbuluar komplet sipërfaqen e kungullit. Vendosim tepsinë në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 40 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha