Receta e ditës - Trileçe dhe Qebap me vezë/ Pjesa e parë

13 Shtator 2019, 12:19

Receta e parë: Trileçe

Përbërësit:

8 kokrra vezë

8 lgj sheqer

8 lgj miell

400 ml qumësht

400 ml qumësht i kondensuar

400 ml pana ëmbëlsire

300 gr karamel

Përgatitja:

Në një tas vendosim 8 vezë të plota. Fillojmë të rrahim ato duke shtuar pak kripë dhe gradualisht gjatë rrahjes pak nga pak 8 lugë gjelle sheqer. I rrahim deri sa volumi i vezëve rritet. Më pas me ndihmën e një site shtojmë gradualisht 8 lugë gjelle miell. Kur fillojmë të shtojmë miellin, trazimin e bëjmë me tel dore ose me spatula ëmbëlsirash.

Vendosim në tepsi letër pjekje dhe nivelojmë brumin e përgatitur. Vendosim tavën në furrë në temperaturën 170ºc për 40 minuta.

Ndërkohë përgatisim kremin me qumësht, pana, qumësht i kondensuar. Në një enë tresim qumështin e kondensuar me qumështin duke e përzier me tel dore. Më pas shtojmë kremin pana dhe e përziejmë përsëri ngadalë me tel dore.

Pasi e nxjerrim bazën e trileçes nga furra, e lëmë të ftohet pak. E kthejmë pandispanjën nga ana tjetër që të jetë e sheshtë. I bëjmë disa shpime me një shkop shishqebapi me qëllim që të përthithë kremin me 3 lloje qumështi. Shtojmë në fund kremin dhe e lëmë deri sa baza të ketë përthithur mirë. Në fund e mbulojmë sipërfaqen me caramel dhe e vendosim në frigorifer që të ftohet.

Programe të tjera

Shiko të gjitha