Receta e ditës - Vezë në fole makaronash, shërbyer me spinaq dhe fileto pule me kërpurdha dhe krem / Pjesa e parë

25 Shtator 2019, 12:01

Receta e parë:  Vezë në fole makaronash, shërbyer me spinaq

Përbërësit:

200gr makarona

-2 luge gjalp + 1 luge caji vaj ulliri

-1/2 qepë mesatare

-2 thelbi hurdhër

-500 gr spinaq

-kripë + piper të zi + arrëmoskat

-kopër + majdanoz

-1 luge miell

Përgatitja:

-Vendosim ne një tenxhere me ujë te valuar dhe kalojme spinaqin e pastruar ,e vendosim në ujë të ftohtë, e kullojmë dhe e presim vrazhdë .

-Ziejmë makaronat tagliateli ose spageti ne ujë të bollshëm dhe bëjmë sipas udhëzimit të shkruar në etiketë , I avullojmë .

-Ne 4 forma te vogla te lyera me gjalp, rrotullojme me kripë makaronat dhe I vendosim në formë . Pasi ti vendosim një vezë të bardhë dhe të verdhën ,I vendosim sëbashku.Keshtu qërojme e 4 qepë të cilat ,i vendosim në një tavë me ujë deri te 1\2 e tasit me makarona .

- I vendosim në furre, në temperaturë 180 gradë celsius për 15 minuta.

- Nderkohë në një tigan, më pak gjalp dhe vaj ulliri i kavardisim me gjalp ,me qepë dhe I mbështjellim me letër trasparente, duke I marinuar pesë herë me nga pak ujë . Shtojme 1 lugë miell dhe e trazojmë atë për ti dhëne ngjyrë + spinaqin e trazojmë per 2 minuta duke I dhenë (kripë +piper + arrëmoskat).

Sherbejmë spinaqin, si bazë në një pjatë dhe  vendosim nje fole makaronash me vezë ,në qënder të saj .  

E spërkatim me një lugë caj vaj ulliri dhe e sherbejmë të ngrohte .

Programe të tjera

Shiko të gjitha