Rosto me mish viçi dhe spinaq me speca e vezë / Pjesa e dytë

5 Shtator 2018, 13:25

Receta e dytë :Spinaq me speca dhe vezë

Përbërësit :

700 gr spinaq

1 kokërr qepë

2 speca të kuq

8-10 kokrra vezë

200 gr mozzarella

Vaj ulliri

Arrë moskat

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja :

Fillimisht qepën dhe specat i presim në kubikë të vegjël. Spinaqin e lajmë dhe të paprerë e vendosim në ujë të valuar për 1-2 minuta. Më pas e kullojmë dhe e presim trashë.

Në një tigan me pak vaj ulliri kaurdisim qepën deri sat ë zbutet mirë , shtojmë specat dhe përsëri i kaurdisim për 2-3 minuta. Shtojmë spinaqin, kripë, piper të zi e arrë moskat. ( nëse spinaqin nuk e valojmë, e vendosim në tigan deri sat ë ulë volumin e tij, më pas shtojmë kripën dhe erëzat).

Në një tas të madh hedhim vezët dhe i përziejmë mirë. Më pas shtojmë në tasin me vezë spinaqin e gatuar dhe i trazojmë mirë. Lyejmë një tavë me vaj dhe shtojmë masën e përgatitur . Spërkatim me djath mozarela të grirë , e mbulojmë me letër alumini dhe më pas e vendosim në furrë në temperaturën 180 °C për 20 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha