‘Shota’ makina e parë ushtarake e blinduar ‘Made in Albania’

12 Qershor, 12:24 | Përditesimi i fundit: 2024-06-12 12:25:07

“Shota”, vetura e parë ushtarake e blinduar “Made in Albania” lindur nga zemra e kombit tonë dhe krijuar nga forca e grave të jashtëzakonshme. E fortë, sypatrembur, krenare – SHOTA mishëron frymën e inovacionit dhe fuqizimit…Për herë të parë në Shqipëri prodhohet makina e parë ushtarake me emrin "Shota". Prezantimi i saj do të bëhet në Panairin Eurosatory Paris 2024 në panairin ndërkombëtar për mjete mbrojtje, në të cilin Shqipëria do të marrë pjesë për herë të parë përfaqësuar nga një kompani 100% shqiptare. E ftuar në studion e “Rreze Dielli”, Kristi Dhimitri, menaxhere operacionale tregon se makina “Shota” është prototip me të cilin duan të vijojnë prodhimin në seri të mëtejshme sipas kërkesave të tregut ndërkombëtar.