Studimi ngre alarmin, peshq të kontaminuar...Sa të sigurt jemi nga konsumimi i produkteve të detit?

31 Mars, 13:31 | Përditesimi i fundit: 2023-03-31 14:03:08

Peshku teorikisht i shëndetshëm, po praktikisht? A jemi të sigurtë nga produktet e detit që konsumojmë? Studimi për ndotjen e ujërave ngre alarmin për peshq të kontaminuar nga qeset dhe plastika përtej normave të BE.

A është i sigurtë peshku që konsumojmë, cili lloj është më i shëndetshmi dhe më i sigurti? Cilët lumenj janë më të ndotur në Shqipëri dhe në cilën pjesë të lumenjve duhet peshkuar? A është më i sigurtë peshku i rezervatit? Çfarë dëmesh na sjell në organizëm një peshk i rritur në ujërat e ndotura nga plastika? 

Të ftuar në studion e “Rreze Dielli” me ekspertë të fushës për të diskutuar këtë tematikë: Lulzim Baumann – inxhinier mjedisi, Artan Trebicka – Profesor i Bio Kimisë dhe Tea Brame – nutricioniste.  

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha