Tavë kosi sipas traditës matiane nga zonja Albana

29 Qershor, 13:28

Tavë kosi sipas traditës matiane

Përbërësit:

  • 1 kg mish qingji
  • 500 ml kos
  • 2 lgj miell
  • 2 lgj gjalpë
  • 3 vezë
  • 1 lgj oriz
  • Lëng mishi
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Miellin e kaurdisim me gjalp, shtojmë bulionine mishit të qingjit që kemi zierë. Derisa të krijohet një salcë që të vishet luga e gjellës. Në një tas përiziejmë bezet dhe kosin, e shtojmë masën në tenxhere, e rregullojmë shijen.

Në tavë shtojmë një lugë gjelle oriz dhe masën e gatuar me mishin e qingjit. E spërkasim me pak gjalp. E vendosim në furrë për 180 gradë në 45 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha