Tavë me mish dhe kritharaqe të skuqura nga zonja Albana

27 Mars, 11:48

Tavë me mish dhe kritharaqe të skuqura

Përbërësit:

  • 1 kg mish viçi
  • 4 lgj vaj ulliri
  • 5 thelpinj hudhër
  • 2 speca të kuq
  • 4 speca jeshil
  • 5 domate qershi
  • 1 pako makarona elbore
  • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Presim mishin në fileto të holla dhe e skuqim lehtë nga të gjitha anët në një tigan. E vendosim mishin në një tavë dhe në yndyrën e tiganit kaurdisim qepën e grirë hollë dhe hudhrat e prera imët. Pasi qepa të jetë zbutur shtojmë specat e kuq të prera në shirita dhe makaronat elbore. Vazhdojmë skuqjen dhe më pas shtojmë ujë të ngrohtë. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper. E kalojmë gatimin në tavën me mish dhe e vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë për 40 minuta. Ndërkohë specat jeshil i skuqim dhe i vendosim bashkë me domatet sipër pjatancës së servirjes.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha