Tortë e ftohtë me limon nga zonja Vjollca

24 Korrik 2020, 11:10 | Përditesimi i fundit: 2020-07-24 11:13:53

Tortë e ftohtë me limon

Përbërësit:

170 ml lëng limoni

500 ml pana

350 gr qumësht i kondensuar

Biskota ( pa yndyrë)

Lëkurë limoni

Për dekorim:

2 biskota

lëkurë limoni

Përgatitja:

Në një tas vendosim panën dhe shtojmë në të qumështin e kondesnuar I përziejmë sëbashku me një tel dore derisa masa të bëhet homogjene. Vazhdojmë përzjeren me tel dhe njëkohësisht duke shtuar pak nga pak lëngun e limonit. Në një tepsi drejtkëndore e mbështjellim nga brenda saj në celefon. Shtojmë si bazë fillestare kremin vendosim biskotat për të gjatë nga e majta në të djathtë. Shtojmë përsëri krem në tas, biskota me të njëjtin drejtim sit ë parat I mbulojmë me krem dhe celefon dhe vendosim në frigorifer për 6 orë. Pasi e nxjerrim nga frigoriferi e kthejmë në një pjatë largojmë celefonin dhe dekorojmë tortën me biskota të thërrmuara dhe lëkurë limoni.

 

 

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha