Trondit nutricionisti Altin Joka: Po vdisni çdo ditë nga pak… zbuloni shkakun!

10 Mars, 12:51

Me nutricionistin Altin Joka, folëm për një nga problematikat më të mëdha në shëndetin tonë. Sheqeri, i konsideruar si “vrasësi i ëmbël dhe i heshtur”. Po si vepron sheqeri në organizmin tonë? Sa gram sheqer është norma ditore që duhet të konsumojmë dhe që mos të na ndikojë keq? Po tek fëmijët çfarë pasojash sjell? A ekziston vërtet varësia ndaj sheqerit dhe cilat janë arsyet fizike dhe psikologjike që na bëjnë të varur nga të emblat? Problematike nuk janë vetëm tortat, biskotat e çokollatat, të njohura për përqendrimin e lartë të sheqerit, por edhe produktet e gatshme ushqimore të ashtuquajturat „sheqer i fshehur". Sa të dëmshme janë ato dhe si na ndikojnë në kalimin lehtësisht të normës së përmbajtjes së sheqerit në gjak?

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha