8 janari nuk mund të jetë më një humnerë

8 janari nuk mund të jetë më një humnerë

Ndodhi diçka e pandodhur kurrë më parë në Shqipëri me 8 janar 2022, që në të vërtetë është pasojë e logjikshme, një përshkallëzim i natyrshëm i gjithë absurditetit, të pavërtetave, dhunës, korrupsionit, manipulimit që u gatua në shumë e shumë vite. E megjithatë, ajo që ndodhi me 8 janar, në transmetim live në sytë e të gjithë shqiptarëve në mbarë botën, për disa po bëhet lëndë për një manipulim të mëtejshëm. Por a mund ta bëjnë akoma atë që në gjithë këto 30 vite shumë e kanë bërë? A  mund të spostohet vëmendja nga ideatorët dhe organizatorët kësaj ngjarje të jashtëligjshme e të jashtëlogjikshme, e kësaj përballjeje vetëgjyqësie, e bazuar vetëm në instikte të kohëve që ligji nuk qe shpikur ende, në të tjera aspekte? A jemi në gjendje të shohim sot Hënën dhe jo më gishtin? A mund të dallojmë lehtësisht sot se kush po përpiqet të mbajë me oksigjen më të egrin manipulator të fakteve që Shqipëria e vogël e Ballkani i madh ka parë sot?

Duke i përsëritur e ripërsëritur, 8 janari ishte një inerci e referendumit të parë të manipuluar në 1994, i sulmit dhe shkatërrimit të Drejtësisë, i thyerjes së embargos me Serbinë në dëm të Kosovës, i firmave piramidale me Xhaferrët, Alimuçat e Sudet, i 1997-s, 1998-s, i Gërdecit, i 21 janarit 2011... e më pas i kërkimit të rimarrjes së pushtetit me tymin e madh të grabitjes së votës...

Ngjarjet e 8 janarit nisën nga shumë larg, tepër larg. Si të themi, sikur ajo që ndodhi të udhëtonte brenda një prej më të vjetërve e më të gjatëve lumenj të Ballkanit, që përshkuan gjithë këtë sipërfaqe toke të dërrmuar, të vrarë, për të arritur në grykëderdhje, në detin e madh të së vërtetës.

Shumë janë të mërzitur se Drejtësia nuk po duket ende si ajo që kemi ëndërruar, duket sikur vazhdon që në Shqipëri të fitojë gjithnjë i keqi, ose, ose të paktën ta kalojë lumin pa u lagur. Besoj se duhet ende durim: nuk mund të shndërrohet në ar, si në magjinë e Hirushes, gjithë ndryshku dhe stërkëmbshat që iu vunë rrugës dhe pas kësaj, 8 janari 2022 nuk mund të jetë më një humnerë ku hidhen e fshihen kufoma, por bashkimi i fakteve me të vërtetën.

a.m./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • LORA: 12/01/2022 01:18

    Nese do te nise ndonjehere procesi i shpagimit, gjykimit dhe denimit te gjemave ,shkaktuar Shqiperise dhe shqiptarve nga politikat antikombetare te PD-se ne tri dekadat e fundit,,,,dita e pare e fillimit te ketij procesi eshte 8 janari 2022.Kurrsesi humnere,por nje dite e shenuar shprese,per mua.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Kombëtarja bën me nerva Spanjën, trajneri i iberikëve: Kujdes nga Shqipëria, janë të rrezikshëm

Kombëtarja bën me nerva Spanjën, trajneri i iberikëve: Kujdes nga Shqipëria, janë të rrezikshëm