Avokati i Habilajt: Rivlerësimi
i masës brenda datës 3 nëntor

Biagio Maurizio Catalano, avokati italian i Moisi Habiljat flet ekskluzivisht për Report TV. Në një lidhje telefonike ai ka pohuar se brenda datës 3 nëntor Gjykata e Katanias do të shprehet në lidhje me kërkesën për rivlerësimin e masës së arrestit.

"Sot është bërë seanca e prezantimit të kërkesës dhe Gjykata pasi ka dërgjuar palët është tërhequr për të marrë vendimin që pritet të shpallet brenda datës 3 nëntor", thotë avokati Catalano. 

Habilaj doli sot para tre gjyqtarëve tre gjyqtarëve Iarato, Benanti dhe Catena të Gjykatës së Catanias, ndërsa Prokuroria bëri publike detaje nga dosja hetimore ku nënvizohet se grupi Habilaj ka trafikuar nga Shqipëria në drejtim të Italisë lëndë narkotike në vlerën e 20 milionë euro. Më tej, avokati i Moisi Habilajt, Biagio Maurizio Catalano pohon ekskluzivisht për Report TV se dosja për këtë organizatë është shumë voluminoze dhe ka mijëra faqe brenda saj, saqë pala mbrojtëse as fizikisht nuk ka arritur t'i shfletojë të gjitha. 

Ai sqaron gjithashtu se Moisi Habilaj ka mohuar akuzat përpara gjyqtarëve duke kërkuar lirimin. “Prokuroria kërkoi që të konfirmohet urdhri për mbajtjen e tyre në burg. Ndërsa ne kërkuam anulimin për mungesë provash", u shpreh Biagio Maurizio Catalano, avokat.

Në lidhje me përmendjen e emrit të ish-ministrit Saimir Tahiri në këtë dosje, avokati italian i Moisi Habilajt, i cili njëherazi mbron edhe dy të arrestuarit e tjerë shqiptarë, Meridan Sulajt dhe Fatmir Minajt shpehet se e ka dëgjuar vetëm në media, pasi deri më tani nuk rezulton përfshirja e ndonjë politikani në këtë dosje. 

Gjykata e Catanias pritet të vendosë deri në datën 3 nëntor për Moisi Habilajn dhe të arrestuarit e tjerë për trafik droge Shqipëri-Itali.habilaj

(Me rreth të kuq Moisi Habilaj sot në Gjykatën e Katanias)

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Greqi/ Bie numri i infektimeve, 5,859 raste të reja dhe 82 viktima në 24 orët e fundit! Shërohen 7,099 qytetarë, 641 të intubuar në spitale