Betimi i gjyqtarëve/ PS-ja tërhiqet pas raportit të 'Venecia'-s, s'ia heq kompetencat Metës

Betimi i gjyqtarëve/ PS-ja tërhiqet pas raportit të 'Venecia'-s, s'ia heq kompetencat Metës

Komisioni i Ligjeve miraton dekretin e Presidentit Meta për ligjin për Gjykatën Kushtetuese. Mazhoranca u tërhoq nga ligji për mekanizmin zhbllokues në betimin e gjyqtarëve kushtetues, që kishte miratuar më herët.

Në 12 shkurt parlamenti miratoi ligjin, por presidenti e ktheu dekretin, ndërsa pas raportit të Komisionit të Venecias, shumica socialiste u tërhoq. Sipas deputetes së PS Klotilda Bushka mazhoranca i është referuar Komisionit të Venecias që ka kërkuar qartësim të ligjit.

Këshilltari për çështjet ligjore i presidentit  Meta, Bledar Dervishaj  tha se betimi i anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese bëhet vetëm para Presidentit dhe kjo nuk mund të ndryshonte me ligj.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • pali: 21/07/2020 19:11

  Kjo qeveri nuk ka juriste, i pari qe dubet te zhduket eshte ky Manja i cili esh teresisht i pa afte. Te mos jene te zot te argumentojne krimet duke filluar ga Sali vrasesi, Like floriri euli i 250 mil. Euro te vjedhura ne rrugen e kombit eshte nje tmerr qe Rama do ta shkkoi ne zgjedhne se ka tradhetuar elektoratin e ndershem.

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 21/07/2020 16:24

  Pazare te ndyra brenda KlanitSekt PS,PD,LSI. Duhma e rende qe çliron ky KlanSekt eshte bere e padurueshme. Vallja e korrupsionit,vrasjeve dhe e hajnive do ta kete nje fund. Ky popull nuk do duroj sic ka duruar,ai do ngrihet furishem ne zgjedhjet qe po vine. Piruetat e realizuara dhe ato qe regjia e KlanSektit ka planifikuar nuk do ta ndalin zemerimin popullor ndaj ketyre halabakeve te pushtetit e opozites qe hidhen e perdridhen si shtrigat e Harlemit. Numurimi mbrapsh ka filluar.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Protesta para Bashkisë së Tiranës, militantët e Berishës heqin me dhunë gardhin rrethues të policisë

FOTO/ Protesta para Bashkisë së Tiranës, militantët e Berishës heqin me dhunë gardhin rrethues të policisë