Çfarë po ndodh sot në Shqipëri?

Çfarë po ndodh sot në Shqipëri?

Sali Berisha

I.

Kur e vjetra kërkon të kthehet në pushtet, shoqërisht kjo është një komedi.
Sot në Shqipëri janë dy vjetërsira politike: Enver Hoxha dhe Sali Berisha që lëvrijnë me grupet e tyre. Njëri ka vdekur, dhe grupi i tij është pa motiv e pa mbështetje.
Kurse tjetri vijon luftën për të vjetrën që shqiptarët e kanë flakur para dhjetë vitesh, por ky i flakuri po ëndërron të destabilizojë Shqipërinë se ia kërkojnë pushtuesit historikë të territoreve shqiptare.
Në fakt, kjo është pamundësi historike, por çfarë ndodh?

II.
Kur e vjetra historike kërkon të destabilizojë shoqërinë që ajo të krijojë mbijetesën e saj, koha e përbuz.
Kur e vjetra historike mendon se nuk ka vdekur si koshiencë njerëzore dhe del e shfaqet për një sukses të sajin, por me një veshje moderne, karikaturistët e talentuar krijojnë një vepër arti.
Kur e vjetra historike nuk don të largohet nga skena e teatrit politik, audienca largohet nga salla e teatrit me përbuzje.
Kur e vjetra historike qëndron se e ka shpresën tek ndonjë pushtues që kërkon prej shekujsh të hyjë në atë vend, e vjetra mund të rrokë edhe armët.
Nëse e vjetra historike vërtet rrok armët në një vend, i cili këtë vjetërsirë e ka përbuzur, shoqëria nuk shkon në regres, sepse, në këtë rast, asaj i jepet mundësia që të vjetrën ta shkulë përfundimisht e me gjithë rrënjë nga ai vend, dhe ta flakë në plehrat e historisë.

Pyetja është kjo:
A mund të ndodhë kjo sot në Shqipëri, që vjetërsia historike të marrë armët?
Kjo nuk ka mundësi të ndodhë, se është si një pamundësi absolute, por, nëse ndodh, Shqipëria do të lajë një herë e përgjithmonë duart me vjetërsinë historike dhe zhvillimi i saj, pas këtij çasti, do të jetë një progres gjigant me zhvillim të madh ekonomik.
Pse nuk ndodh dot që vjetërsia historike të marrë sot armët me ata pak laro që ka rreth vetes?
Sepse, Shqipëria është në NATO, dhe dihet që, në këtë rast, qeveria aktuale e Shqipërisë do të kërkonte ndihmën e NATO- s, domethënë Shteteve të Bashkuara të Amerikës; dhe hordhitë e Beogradit brenda Shqipërisë do të fundoseshin me zhdukje, përfundimisht…

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Pandeli: 10/12/2023 17:58

  Nuk ja vlen as te komentosh per ate dite zi te atij vendi. Ndjen neveri dhe percmime asgje me shume.

  Përgjigju
 • Mark: 10/12/2023 04:59

  Si duket avulat Njela eshte pak i absaq ne gjetjen e tij per vjetersirat. Qe Berisha perfaqeson nje rrangalle politike kjo sdo mend. Porse eshte njera ane e vjetersise. Tjetra, eshte vjetersira klepto-korruptive komuniste e Edi Rames. Ku si duket ka "riatdhesuar" veten edhe avukati pasi e perzuri rrangall Berisha. Sa per armet, te mos kete frike avukati se arme nuk ka me verdalle. Ato i kane mbluar shoqt e Rames Doshi e Luca, ku avukati ka akses total si bixhozxhi veteran.

  Përgjigju
 • Pse do rrokin armët: 10/12/2023 04:27

  Kur janë ngritur nga një sistem i kompromentuar që shumëzohet me 0.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane