Editorial/ Meta-Basha, koordinim për bllokimin e negociatave?

Propozimet e fundit të kryetarit të PD-së, Lulzim Basha për reforme zgjedhore radikale që kërkon kohë përtej 15 marsit , afati i fundit i vendosur për miratimin e reformës zgjedhore, bashkë me letrën e Metës drejtuar Brukselit ku rendiste një sërë kritikash për raport progresin për Shqipërinë, duket si një përpjekje e koordinuar mes palëve për të bllokuar çeljen e negociatave për Shqipërinë.

Në fakt plotësimi e reformës zgjedhore eshte nje nga kushtet per te marrë dritën jeshile për hapjen e negociatave, të parashikuara për muajin maj, ndërkohë që kushtet e reja të vendosur nga Lulzim Basha patjetër që do të shkelnin këtë afat.

Vetëm pak ditë më parë presidenti Ilir Meta zhvilloi një takim kokë më kokë në presidencë me kreun e PD Lulzim Basha. Një takim informal të panjoftuar për mediat. Nuk dihet se çfarë ata të dy kanë biseduar në atë takim, por qëndrimet e fundit tregojnë se janë koordinuar për bllokimin e mundshëm të negociatave.

Të paktën kjo duket nga nismat që kanë ndërmarrë si Meta dhe Basha gjatë dy ditëve të fundit.

Kështu Meta shpalli hapur nisjen e një fushate protestash në çdo qytet si dhe i dërgoi letër komisionerit për zgjerimin përmes të cilës nxinte situatën në Shqipëri. Ndërsa Basha sot në mënyrë të papritur, në një moment kur reforma zgjedhore po shkon drejt përmbylljes pas një faze të gjatë diskutimesh, propozoi një listë me kërkesa që kundërshtojnë konsensusin e arritur mes palëve dhe që shkojnë përtej 15 marsit.

E gjithë kjo duket si një përpjekje e përbashkët për të bllokuar negociatat dhe për të penguar Ramën për të marrë një tjetër meritë politike, pas suksesit të arritur në konferencën e donatorëve.

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Konjak: 07/03/2020 09:02

  Problem kemi ,qendrimin jo normal te politikaneve ,ndaj politikes se mirfillt per te organizuar e forcuar shtet normal te se drejtes ,te hapur per te gjithe popullin .Fatkeqesisht ne qe e vuajme kete c'rregullim , na mer fora dhe mundohemi te behemi me politikan se politikanet ,ndoshta pa dashur ,behemi bashkefajtor .Tek gjithe politika jone ,ekziston mendimi i pa dizuar se ,kur kan pushtet ,behen perandor te plotfuqishem ,dhe te pa pergjegjshem ndaj popullit ,sepse ata jane te pergjegjshem vetem ndaj zotit .Sa per "diversionet" e zoteri Meta ,Basha ,nuk duhet paragjikuar ,"si armiq te popullit" , se s'dashkan bashkimin e shqiperise me BE-ne . Nese do te ecim me kete mendie te akullt ,atehere i bie qe zoterin Rama ,sot KM i vendit ,ne vitet 012-013 ku nuk firmosi 3 kerkesat e BE-se ku shqiperia te behej anetare ,sot duhet te ishte ne sketerre .Le ti harrojme njeher e mire keto marifete ,qe gjithe kohen na kane nxir jeten ,dhe s'na lene te bejme hap drejt zhvillimit e perparimit te vendit . Le te pranojne politikanet ,qoft te humbasin nga pak , nga te drejtat e tyre ,per te gjet nje rruge te mesme ,te mire per te gjithe .Shtepin e tij c'dokush e drejton vet ,nuk eshte e mundur te pranosh gjitonin ta besh kryetar families .Kur gjerat si dim mire ,eshte me mire te heshtim ,per te mos shkaterruar edhe ato qe kemi mund te bejme .Faleminderit .

  Përgjigju
  • Dangellia: 07/03/2020 13:26

   Shum i pa arashikushem zoteri te lem kete te lem ate ....as te qi as te leshon terhiqe e mos e kepuut po vazhduam me mendimin ten pas na njeqind vitesh pa te shom

 • Gjergji: 06/03/2020 19:22

  Po nuk filloj nga ato cfare duhet OFL. Pse gazetaret e ju media nuk tregoni apo pyesni kur japin konferenca shtypi per pasurin e tyre ?

  Përgjigju
 • Ana: 06/03/2020 18:45

  Prit te bejm hair me keta pucista. Aman kur do vi dita te arrestohen kta funderrina njeri me hajdut se tjetri

  Përgjigju
 • O tej: 06/03/2020 18:16

  Meta Basha = bajge. Dy gjysma bajga a bejne nje bajge?

  Përgjigju
 • Populli: 06/03/2020 18:08

  Nuk duam negociata populli do te arrestohet meta edhe basha..

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)