Meta sulmon sërish Dumanin: Më ke çuar njerëz që të iki nga Shqipëria! SHBA të ka thënë më fut në burg, nga qelia do e shkrij atë celulë kriminale

Edhe pse këtë herë nuk e përmendi më si kushëri të Nuredinit, Ilir Meta i intensifikoi sulmet personale ndaj kreut të SPAK, Altin Dumanit, me pseudonime të tjera.

“O palaço, o dumduman. Thirri mendjes, reflekto, thellohu. Nuk të mbron ty as KLP dhe as Zoti. Ky është këshillim, ndihmë që po të jepet, injorant. Ti hape Cez-Dia në dhjetor 2019 me urdhër të Edi Ramës në kulmin e luftës për Kushtetutën. Ça presim në që ti të thuash kam takuar Mc Gonigal. O torollak...”, tha Meta.

Shqetësimin se SPAK do ta fusë në burg Ilir Meta nuk e fshehu, ndërsa  përmendi edhe sekuestrime florinjsh e pasurish të tij. Meta aludoi se Amerikanët i kanë thënë Altin Dumanit që ta fusë në burg. Kreu i Partisë së Lirisë, ashpërsoi tonet duke thënë se nga burgu do ta shkrijë atë celulë kriminale, referuar këtu SPAK.

“Ka frikë Ilir Meta nga burgu yt? Dhe amerikanëve të tu si Adriani dhe Mcgonigal. Ilir Meta nga burgu do të shpërbëjë atë celulë kriminale. Si flet ti në emër të SPAK. Merresh me politikë. Do të zgjedhësh ti demokracinë në Shqipëri, injorant. Të kanë thënë ty amerikanët që do të më fusësh mua në burg... kur të duash ti! Ballafaqohemi kur të duash. Mu ka dash legjendari të më fusë në burg që në ’92. Nuk zutë mend ju. Më lanë pa mandat për një vit. O palaço o dumDuman. Regjim tomakutësh do të bëjmë ne këtu. Kjo është ndihmë.

Ça presim në që ti të thuash kam takuar Mc Gonigal. O torollak, por Ilir Meta në atë vit ka qenë Ministër i Jashtëm ka 150 net jashtë shtetit. Po ti merresh me atë punë se nuk ke takat të arrestosh Erion Velinë, se u mbyti me fazore. Ti nuk ke takat të thërrasësh Edi Ramën që ka bërë ata vendime qeverisë në kundërshtim të plotë me ligjin sepse ti je prokuror jo i amerikanëve por i Engjëll gaçit. Ka amerikanë të ndershëm dhe ka dhe Mc Gonigal. Thirri mendjes jam nga rraca e Vojo Kushit.

Florinjtë e mi, fabrikat e mia, t’i marrë, t’i sekuestrojë dhe t’ia çoj popullit. Që të marri Partinë e Lirisë dhe t’ia çoj Ramës ”, tha Meta.

Hetimet për CEZ-DIA, të cilat po bëhen nga vetë kreu i SPAK Dumani duket se e kanë vendosur në një pozicion shumë të vështirë Ilir Metën, që mund të shpjegojë edhe sulmet dhe presionin e tij. Madje, Meta thotë se Dumani i ka dërguar njerëz që t’i thonë të largohet nga Shqipëria.

“Po i them tani Dumdumanit, tre herë një gazetare që të del ty te metamorfoza ke përmendur emrin tim, që po më heton mua për CEZ-DIA. Ke dërguar edhe njerëz që unë të largohem nga Shqipëria. Legen jam unë si puna jote. Gjurmon vjehrrën time të marrësh peng familjen time, mendon se do marrësh peng PL që t’ia çoj atij tarallakut”, tha Meta.

Çfarë presim ne të thuash që kam takuar Mcgonigalin? Ke shkuar 20 herë në burg Kastriot Ismailajt që ti mbushësh mendjen që të flasë kundër Ilir Metës”

I pyetur nëse pret edhe një ‘non grata’ nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës Meta tha se frikë duhet të kenë ata që ai i shpall ‘non grata’, ndërsa

“Do të jem Kryeministër i Shqipërisë, do të bëj edhe një mandat si President. Për ato ‘non gratat’ nuk ekziston ai shqetësim për mua. Problem është kur të shpall Ilir Meta ‘non grata’.  Ilir Meta ka vetëm një problem, të mos tradhtojë Ilir Metën. Tradhtarët i përdorin të gjithë dhe i neverisin të gjithë. Ilir Meta do të bëhet kryeministër shumë shpejt”

Prioritetin për Kryeministër e lëshon për t’i hapur rrugë aleati i tij në arrest shtëpie dhe me 2 ‘non grata’ nga amerikanët dhe britanikët

“Nëse doktori do të bëhet Kryeministër e lë unë, s’ka problem. Bëhem zv. Kryeministër dhe ministër i punëve të brendshme”, vijoi Meta.

Më herët në mëngjes i ashpër ishte reagimi i ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Tiranë, që dënoi sulmet e Metës ndaj SPAK dhe drejtësisë,

Prokuroria e Posaçme prej kohësh është në hetim intensiv pasuror ndaj Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, për çështjen e CEZ-DIA dhe atë të lobimit në SHBA. Vetë Meta, Kryemadhi dhe anëtarë të tjerë të familjeve biologjike dhe politike të Metës kanë dhënë llogari para Dumanit dhe prokurorëve të tjerë të SPAK.

 

VIDEO -KONFERENCA E PLOTE E ILIR METES

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:45
'A ke informacione se do të përfundosh në burg?' Meta: Do bëhem kryeministër i Shqipërisë, pastaj president

Ilir Meta, kryetar i Partisë së Lirisë në një konferencë për mediat është pyetur nëse ka informacione se do të përfundojë në burg. Meta tha se është kristal i pastër dhe një informacion ka të sigurt që të do të bëhet kryeministër e më pas president.

'A u dekorua Dvrorani nga sekretari amerikan i shtetit dhe nuk ishte në axhendën e sekretarit! Edi Rama çau tv ku u dekorua Dvroani pse e la me 7 vota për anëtar të GJK Dvoranin, ma sqaroni dot. Nuk më kërcet fare jo për Cez-Dia por për asgjë. Jam kristal i pastër. Dumani është përpjekur që të falsifikojë një proces të tërë. Ka marrë përsipër si i fortë se do të bëjë namin, ai nuk ka kurajo të merret me aferën e Ramës e Dumanit me aferën 600 mln euro. Por me çështje që janë hapur nga persona delinkuent, si ai çmenduri që është dënuar për dhunë në familje që paguhet nga KESH-i e OST.

Një gjë e kam të sigurt do të jem kryeministër i ri Shqipërisë do të bëhem sërish president pas 20 vitesh. Për ato non grata nuk është problem. Problem është kur të shpall Ilir Meta non garta. Ka qenë shef kabineti Panariti. Po u derdh një pikë gjaku

Ilir Meta ka një problem të mos tradhtojë Ilir Metën. Më mirë i tradhtuar se të jesh tradhtar. Tardhëtarët i neverisin të gjithë. Kam vetëm një informacion Ilir Meta bëhet shumë shpejt kryeministër. E ftoj SPAK-un të më thërrasë që tani kur tu bëj unë pyetje prokurorëve të Dum Dumanit.’- tha Meta.

Prioritetin për t’u bërë Kryeministër e lëshon për t’i hapur rrugë aleati i tij në arrest shtëpie dhe me 2 ‘non grata’ nga amerikanët dhe britanikët

“Nëse doktori do të bëhet Kryeministër e lë unë, s’ka problem. Bëhem zv. Kryeministër dhe ministër i punëve të brendshme”- tha Meta.

Ora 11:35
Meta i përgjigjet KLP: Thuajini Dumanit të mos bëjë politikë! I dha mesazh Ahmetajt që të mbyllë gojën

Kreu i PL, Ilir Meta i është përgjigjur deklaratës së KLP, që dënoi sulmet e tij ndaj kreut të SPAK, Altin Dumanit. Meta tha se meqë "KLP qenka shqetësuar shumë, duhet t’i thotë Altin Dumanit që mos të merret me politikë”.

Meta foli edhe për deklaratat e Ahmetajt për inceneratorët, duke thënë se Dumani paralajmëroi se gazetarët gjatë një takimi se do ketë surpriza. Sipas Metës, Dumani ka dashur që t’i japë mesazh Ahmetajt që të shijojë çfarë ka për të shijuar, në të kundërt do t’ia bëjnë më të vështirë situatën.

"Për Dumdumanin. Arben Ahmetaj bëri një deklaratë, bëri të qartë që s’kishte lidhje me procedurën e inceneratorit. Në ato që tha aludoi qartë për Ramën dhe Veliaj. KLP që qenka shqetësuar shumë, KLP t’i thotë mos bëj deklarata politike, të veprojë sipas ligjit dhe kushtetutës. Dumdumani mblodhi gazetarët dhe tha prisni se do ketë surpriza për Arben Ahmetaj, surpriza ishte puna e ‘Bukës’. Dumdumani donte t’i jepte mesazh Ahmetajt mbyll gojën, shijo ca ke për të shijuar se mund ta bëjmë gjënë edhe më të vështirë", tha Meta. 

Ora 11:21
Meta thirrje Dumanit: Merri florinjtë dhe fabrikat e mia, shpërndajua shqiptarëve! Krevatin tim do e vë te selia

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka vijuar me akuzat ndaj kreut të SPAK, Altin Dumani. Ai i bëri thirrje Dumanit që t’i sekuestrojë pasuritë e tij të supozuara, florinjtë apo dhe fabrikat dhe t’ua shpërndajë shqiptarëve.

Ai tha se ¼ e shtëpisë së tij, do ia fal motrës, që kujdeset dhe për prindërit e tyre. 

‘Dum Dumani, florinjtë e mi, fabrikat e mia, ti marrë dhe t’ia çojë popullit. Nuk kam asnjë merak. Kam një shtëpi, ¼ e shtëpisë do ia lë motrës. Kam dhe një motër që ma ka falur zoti, se po më kujdeset për prindërit e mi. Këtu e vë krevatin te selia. Shkon më atë çantë që të marri Partinë e Lirisë e ta çoj Edi Ramës...

Dum Dumani është palaço, është shndërruar në pistoletë të Edi Ramës për të vrarë pluralizmin politik. A thashë të Dvronain se ishte kështu a doli Venecia dhe u detyrua KLGJ ta shkarkonte. Pse nuk them për Zaganjorin.  Dumani nuk ka këllqe të merret me çështjen e detit.’- tha Meta.

Ora 11:21
Meta nuk i ndal sulmet ndaj Altin Dumanit: O legen, o palaço! Gjurmon vjehrrën time, do të marrësh peng familjen time

 

Ilir Meta nuk i ndal sulmet ndaj kreut të SPAK, Altin Dumani. Në konferencën për mediat media sulmoi Dumanin duke i thënë ‘palaço e legen’. Madje Meta tha se Dumani gjurmon vjehrrën e tij, e cila u mor në pyetje nga SPAK pak ditë më parë.

“Po i them Dumduanit, 3 herë me një gazetare që të del te metamorfoza, i ke përmend emrin tim. Ke çuar dhe njerëz që të më mbushin mendjen që të ikë nga Shqipëria. Pse legen si puna jote jam unë, gjurmon vjehrrën time të marrësh peng familjen time, mendon se do marrësh peng PL që t’ia çoj atij tarallakut. Ilir Meta nga burg do ta shkrijë atë celulë kriminale o palaço, hajde dil në tv me mua meqë ke vendos të merresh me politik, si flet ti ne emër të SPAK”, tha Meta.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Besim: 18/04/2024 10:32

  Dumani duhet ta arrestoje urgjentisht kete hajdut sharlatan. Perndryshe po e ndihmon, qe ky palaço te thotë e ka personale me mua. Drejtësia e re duhet ta tregoje veten sa më shpejt.

  Përgjigju
 • diku: 18/04/2024 08:49

  pupu ish presidenti....o like behu gati se do te fusin ne burg do te marrin pronat ne angli e ku ti kesh....o like sa me behet qefi qe po vuan o lepur.....se kshu me llafe je njish ti.po ku haEsh dot me ameriken ti...shife salen si perfundoj ne maje te dritares si ZHULJETA ME ROMEON... TE UROJ ISHALLA BURG SA ME TE SHPEJT

  Përgjigju
 • Iris: 18/04/2024 04:11

  Erdhi pranvera,celi gjethi,celen lulet,Likes na i doli gjumi! Obobo more shqiptare,cfare enderre,makth kam pare! Pashe Dumane,pashe Dvorane,me jane qepur keq nga mbrape! Po me ndjek nga pas Dumani dhe po me tund ca pranga ari dhe Dvorani me buzeqesh, me shkel syrin dhe me thote -Hajde kalo pak dhe ketej nga ne, se drejtesia po te pret.Une u zemerova shume,si guxoni more tutkune?! E dini ju, kush jam une? Une ju shkrij,ju bej uje.Dale prit -thote Amerikani-t'i se njeh Duman djalin e kam pergatitur vete, eshte gati per kete dite,qe te te numeroje florinjte.-Merri! -thirra-qe te gjithe,merri dhe keni per te pare, qe une prape dal si kristale! Me ngadale!-thote inglizi-s'i ke nxjerre te gjitha cfare te mban gjirizi! Per c'gjiriz flet more idiot,une c'do gje e mbaj me bllok ?! Ki kujdes!-thote evropiani-nga ato qe po thua,jemi shume te indinjuar! Une reagova i zemeruar-Perse jeni indinjuar?! S'keni pare ndonje here, nje /Vojo Kush-Ilir Mete/?! Tani keni per t'a pare ,se c'trim ka rritur ky Skrapare! Do t'a shikoje SPAK-u, se c'president ka mbajtur vendi! Por befas enderra ndryshoi,ky grup qe me kishte rrethuar, u zhduk ,u sfumua dhe ne vend te tyre pashe nje pasqyre dhe veten ne te,te shfytyruar.Djerset me mbuluan, kur pasqyra foli.Ke folur shume per mua,me shume se c'duhet.E degjon se cfare po thua?.Prit-i thashe-nuk te kam tradhetuar,Ti je personi me i shtrenjte per mua.Per ty kam bere marreveshje me Djallin.Shpirtin e shita ,por s'te kam tradhetuar.Befas pasqyra u zhduk prape dhe u rishfaq Dumani.Fole mjaft,dosjen e ke gati,te kemi ftuar te na vizitosh tek SPAK-u.Po nuk erdhe me te mire, te dergojme dhe makine,hotelin e ke gati.-Jo nuk vij,ftese nuk dua,asgje nuk me tremb mua!Dumani buzeqesh dhe thote: -Qasu pak te te provojme keto pranga si te shkojne! Desha te rezistoja,por sa here qe luftoja,dicka me pengonte.Ktheva koken dhe ke pashe?! Pashe Berishen qe me shterngonte.Mos- i thashe-me ler te lire!Degjo-me tha-jemi aleate,ja njohim njeri-tjetrit dhembe e dhemballe.Sot erdhi dita te me tregosh se deri ku, je gati te shkosh.Une per ty dhashe doreheqjen.-i thashe.Edhe une per ty kam vrare.-me tha.-Cfare kerkon me shume nga mua?!-Dua shok te qaj hallet.-Cfare shok more i uruar,ti je i burgosur,une i lire?! Prandaj te dua te me vish.Vetem, burgu nuk shtyhet.Prit-therrita- nuk dua.Shok qelie s'me ke mua! Dhe ndersa po rezistoja,Dumani me kllaposi dhe prangat m'i shterrngoi.Mos!-therrita-Jo nuk dua,keto pranga s'jane per mua! Mos ki merak-thote Dumani-nuk jane kallep Shqiperie,por model Amerike.Dhe sa hap e mbyll syte,veten e pashe te kllaposur dhe cfare prangash more shqiptare,plumb te renda sa me s'ka! Isha komplet i bllokuar,kembe e duar shternguar.Ketu me doli gjumi dhe thashe:T'a marre dreqi,t'a marre,c'eshte ky makth qe pashe?! Thone, qe disa enderra jane ogure,disa thone,qe nuk realizohen kurre,por kjo ishte e rende si gure!Politikane si une, mos e provofshin kurre. Por ky ankth nuk po me ndahet,se kam bere zgjedhje qe nuk falen.Vetes ja fal cdo dite ne pasqyre,por shqiptaret nuk kane per te m'i falur kurre.Dhe drejtesia qe ata kane zgjedhur ,nje dite ka per te me tredhur!!

  Përgjigju
 • Tigri ne kerkim: 18/04/2024 00:28

  Kot i bini ne qafe,ai nuk di gje zoti kujdestar!

  Përgjigju
 • daku: 17/04/2024 20:54

  ish presidenti i shqiperise!

  Përgjigju
 • Burgu: 17/04/2024 20:04

  Hahahahahahahahaha o çu kënaqëm hahahahahahahhahahaha

  Përgjigju
 • i burgosuri vip ne peqin: 17/04/2024 17:15

  mezi po e presim me hajdar ne dore kete kurven te na vije ne burg..do ta bejme bucen e burgut...ky meta do na mbaje dhe me te ngrene e te pire,,se ky ka dhe para...

  Përgjigju
 • Xoni: 17/04/2024 16:49

  I paska ardhur fundi kermes

  Përgjigju
 • Niku: 17/04/2024 16:41

  Po ku i ke 300mij trima mor hale ,, te ka ngelur vetem blushi dhe Stresi me ca mjellosha as mona nuk te del ne krahe..,ca mendove se sdo vinte dita te japesh llogari per hajduterit e tua ..

  Përgjigju
 • ana: 17/04/2024 14:22

  ti duhesh djegur me acid o plehre,,o ndyresire e ketij vendi,,per vjedhkjet dhe krimet qe ke bere...vrave dritan priftin,,me helm qe ti shpifej kanceri..se keshtu jeni ju nga jugu,,ta leshoni ujin nen rrogoz...

  Përgjigju
 • About: 17/04/2024 14:04

  Qenit kur i vjen vdekja peshurr ne dere te xhamise

  Përgjigju
 • Mona: 17/04/2024 13:40

  Burgun e ka pak ky koke trekeneshi ky hajdut me bllok ne dore ky i lajthitur nga trute e kokes Nje njeri si ky qe ska len gje pa i bere Shqiperis ta varrin prej gjuhe ne mes te Tiranes qe te zhduket. njeher e mire era e keqe e ketyre maskarenjeve qe na turperuan

  Përgjigju
 • Ridi: 17/04/2024 13:23

  Eh more like floriri e ndjen eren e burgut dhe te ka pjerdh truri, nuk di me se c`fare thua. Po pse o i gjore burgu tani eshte me standarte ke paralele, shtanga, litar i ke te gjitha e s`paguan gje. Po pse o flori e ke marre kaq ters, ne burg do gjesh edhe ato qe ti vet i te cuar aty do kujtoni koherat e bukura qe keni kauar poshtersite qe keni bere e gallata te tjera. Si thojme ne Shqipetaret ma hype ta hypa, tane po te vjen koha te mbash o like floriri.

  Përgjigju
 • Fadili: 17/04/2024 13:12

  Po vjen era qeli dhe liri per njerezit e thjeshte!

  Përgjigju
 • dumani jemi me ty(spak usa, eu): 17/04/2024 13:05

  ku ka ze s eshte pa gje fjale e urte popullore , me rreni the dergojeni ne rec perfundimisht shqiperia dhe shqiptaretnuk e meritojne nje njeri te tille ,

  Përgjigju
 • [email protected]: 17/04/2024 12:59

  Ky është surrati politik Shqiptar prej më shumë se 30 vjet. Kush na ka qeverisur ne,sa turp,sa dhimbje për popullin Shqiptar.Kjo është sfidë e hapur që I bëhet 'drejtësisë' Shqiptare.Për mendimin time të gjithë janë bashkë të zhytur në korrupsion dhe krim,prandaj lehin kështu.

  Përgjigju
 • populli: 17/04/2024 12:59

  i gjithe populli te do ne burg o palaco,,,,dhe jo vetem ty..por dhe saliun..kryemadhin..dhe bashen..eshe edi ramen ..e erion veliajn.te gjithe keni vjedhur ...e vrare...

  Përgjigju
 • Tahipi: 17/04/2024 12:49

  Hala nuk ike liro kerko azil o super hajdut

  Përgjigju
 • gjyqtari ne pension: 17/04/2024 12:48

  KU ESHTE PARE NE SHTETET EUROPIANE QE NJE KRYETAR PARTIE TE SULMOJE KRYETARIN E NJE GJYKATE....KY PALACO-HAJDUT-KRIMINEL DUHET TE ARRESTOHET NJE ORE E ME PARE...

  Përgjigju
 • LOL: 17/04/2024 12:42

  President i burgut po!

  Përgjigju
 • ERMAL LUFO: 17/04/2024 11:51

  SHUME SAKET KE FOL

  Përgjigju
 • Erik: 17/04/2024 11:44

  Zhduku qelbesire, kryehajdut i Shqiperise. Kur do te shohim ne burg o ndyresire.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Scholz bën thirrje për thellim të bashkëpunimit ushtarak në Evropë

Scholz bën thirrje për thellim të bashkëpunimit ushtarak në Evropë