Nga parandalimi i plakjes së parakohshme të lëkurës, te zvogëlimi i pigmentimit, përfitimet nga përdorimi i ujit të Orizit

Gratë japoneze janë të njohura për lëkurën e tyre të pastër, të patëmetë si prej porcelani. Dhe megjithëse Japonia është vendi më novator në botë, gratë japoneze ende përdorin trajtime shekullore për t'u dukur vite më të reja se mosha e tyre. Ato përdorin rregullisht ujin që ka mbetur pas gatimit të orizit.

Përfitimet:

Parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës.

Vepron si një mbrojtës natyral ndaj diellit

Zvogëlon pigmentimin e lëkurës

Vendos nën kontroll yndyrën në lëkurën tuaj

Si ta përgatisni:

Shpëlajeni orizin dhe shtoni 2-3 gota ujë.

Lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës deri në 48 orë.

Përzieni orizin dhe kullojeni ujin.

Ujin e orizit mund ta ruani në një enë të mbyllur deri në 7 ditë dhe ta përdorni si pastrues për lëkurën dhe flokët.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Historia e rrugëtimit të KLSH, nga Pleqësia për Kontrollin e qeverisjes në 1912, themelimi në 1925 deri tek forma e sotme! Si bëhej një auditim para 97 vitesh