Pas vizitës 3 ditore, udhëheqësi kinez Xi Jinping, largohet nga Rusia

Pas vizitës 3 ditore, udhëheqësi kinez Xi Jinping, largohet nga Rusia

Udhëheqësi kinez Xi Jinping është larguar nga Rusia dhe po kthehet në Kinë, sipas medias shtetërore kineze CCTV.

“Më 22 mars në mëngjes me orën lokale, presidenti Xi përfundon vizitën e tij shtetërore dhe niset nga Rusia për në Kinë”-thuhet nw media.

Kjo i jep fund një vizite shtetërore tre-ditore, në të cilën udhëheqësi kinez dhe presidenti rus Vladimir Putin u zotuan të thellojnë lidhjet në një shfaqje uniteti që ka rritur shqetësimet se Pekini do të sigurojë mbulim për luftën e Kremlinit në Ukrainë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Moska për plumbat e uraniumit të varfëruar: Perëndimi luan me zjarrin! IAEA, pas sulmit në Zaporizhzhia: Siguria e uzinës është e pasigurt


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’