Petulla të pjekura me portokall nga zonja Albana

Petulla me portokall

Përbërësit:

 • 700 gr miell
 • 1 kokërr vezë
 • 60 ml vaj
 • 90 ml lëng portokalli
 • 8 gr pluhur pjekës
 • 140 gr sheqer
 • Lëkurë portokalli
 • Pluhur kokosi
 • Reçel për servirje

Përgatitja:

Në një enë rrahim vezën me sheqerin. Shtojmë lëngun e portokallit, lëkurën e portokalit, vajin, pluhurin pjekës. I trazojmë mirë të gjithë përbërësit dhe më pas shtojmë gradualisht miellin duke e trazuar pa ndërprerje derisa të krijohet një masë qulli. Lyejmë disa tasa të vegjël me pak vaj dhe hedhim masën e brumit. Tasat i vendosim në një tavë ku kemi hedhur pak ujë. E vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius. Pasi petullat të piqen i largojmë nga forma duke i kthyer përmbys, i lyejmë me pak reçel portokalli dhe i spërkasim me pak pluhur kokosi.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Pa doreza, Klea Huta zbulon kush hodhi më shumë para në dasmën e tyre

Pa doreza, Klea Huta zbulon kush hodhi më shumë para në dasmën e tyre