Rama i përgjigjet Metës: Dy mundësitë për të shmangur përplasjen civile me 30 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë, ditën e sotme, pasi presidenti Ilir Meta firmosi "live" zhdekretimin e datës së zgjedhjeve me argumentin se po shmangë që vendi të shkojë në përplasje civile më 30 qershor.

Ai ka shpërndarë një postim të zëdhënëses së qeverisë, Elisa Spiropali, në të cilën shkruhet: Ilir Meta ka vërtetë hallin e shpërthimit të dhunës dhe konfliktit civil në Shqipëri? Po e kishte dhe e ka shumë të thjeshtë: Le të bindë Monikën të mos hakërrehet dhe Saliun të mos ndërseje Lulin rrugëve deri në 30 qershor e ja ku e shpëtoi Shqipërinë! Bashkangjitur këtij postimi, kreu i qeverisë shkruan "Sigurisht"

Ditën e sotme ka pasur zhvillime në selinë rozë, ku menjëherë pas konferencës së jashtëzakonshme të presidentit Meta, Rama mblodhi kryesinë e PS, ku u vendosë që do të propozojnë në Kuvend shkarkimin e Metës. Gjithashtu, në kuadër të këtyre zhvillimeve politike, shefi i qeverisë është takuar mesditën e sotme dhe me ambasadorë të vendeve të Bashkimit Europian. 

 


Postimi i kryeministrit Edi Rama

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento

Komente

 • CaBone: 11/06/2019 10:51

  Na e bet ket konfliktin civil si ajo historia me Ujkun. Ujku Ujku dhe Cakalli ben kerdin. Nje gje duhet te kuptojm qe ishte ndryshe 97ta dhe ndryshe 2019a. Se nqs permend konflikt civil i bien qe te dalin dhe simpatizantet e te majtes e ti thon ktyre qe te rruajn bilen hajde po ju a mbajti? Edhe pse kemi 22 vite emigracion e njfim mir Shqiprin dhe miqesin qe kemi sa majtas e djathtas. Dhr me e forta eshte se kta qe kan pushtetin ne dor me te vertet jan te but por shum te but ama, por kan fhe kta njerez qe po dolen ne rrug disa kok pa lar qe mendojn te bej gjith ket luft civile imagjinare do i shpetoj cici ne brek pastaj. Dhe si perfundim as nuk do e mendojn qe te dalin ne rrug e jo me te bejn prove te dalin e te ushtrojn dhun. Un personalisht mendoj qe gjith kjo zhurm eshte per te hutuar popullin e shkret dhe me e fut ne nje lloj paniku me hijen e 97es qe kta politikan anti Shqiptar te fitojn sa me shum koh ne ruajtjen e pasuris dhe mos burgosjes por qe ska gje qe ti shpetoj. Vetem nje gje me vjen te plas qe si sdoli nje politikan qe da det ate vend me shpirt se aq sa jemi ne rregulloemi per 6 muaj e jo 30 vjet. Rroft Shqipria e Shqiptarve dhe r...bt ku ti ken ato qe se duan ate vend. Kush ka bith te dali te dali ta provoj ti dali popullit kunder me 30. ✌️✌️✌️✌️

  Përgjigju
 • Emigrant usa: 11/06/2019 01:02

  PRESIDENTI ILIR META NE PLANIN POLITIK ESHTE SHUME HERE ME LART SE ED RAMA BEGRAUNDI I RAMES ESHTE PIKTOR KURSE I METES POLITIKAN PER SA I PERKET ZGJUARSIE META ESHTE ME I RRAFINUSR KURSE RAMA I BEN GJERAT ME URDHR DIKTATORIAL RAMA E KA TE QARTE SE PO TE PERPLASET ME METEN DO HUMBASE TIMONIN DHE DO DEGRADOHET FARE NJE GJETE TILLE EDHE VETE RAMA E KATE QARTE

  Përgjigju
  • Iliri: 11/06/2019 09:29

   Background per hajdute, vetem per politikane nuk mund te flasesj, mjafton te shohesh si eshte katandisur Shqiperia

 • kasem gahinji: 10/06/2019 20:57

  or zhetan.maju he burr mali e mos u lig me cucat.e ke nkanun ,or taj.a je tu rrujt cucat,or taj?

  Përgjigju
 • Tiku: 10/06/2019 20:51

  Ksaj i ka dal pergjimi te dosja 184. Do degjoni se si i flasin ne tel ksaj surratit te poshter. Vaj medet per kte femer. Te rroje skenderbeu

  Përgjigju
  • me bllok ne dore: 10/06/2019 21:59

   ore po kaq driteshkurter paskeni qene o te uruar.meta 11 wc dhe me femijet me studime ne angli.po ti zoteri ku i ke femijet ose vet ku ke studiuar!!!me 50 000 euro ne muaj jo nuk ma mer mendja.driteshkurter

 • Kometa 001: 10/06/2019 20:30

  Konflikti civil eshte "perbindeshi" i sajuar per te terrorizuar popullin e shfrytezuar nga "shpetimtaret" per te urinuar ne Kushtetuten e ligjet e ketij vendi. Mire apo keq, duket kjo strategji po u funksionon.

  Përgjigju
 • Gjetan gjetani: 10/06/2019 20:29

  Mbylle gojen ti moj se nuk ftyre te flasesh ti per Ilir Meten, u bene ti ftyr e saldume il e shiko donje hall tendin se tani ka marre rruge per taposhte dhe ne umner ti me Skenderbeu tend

  Përgjigju
  • Tirana: 10/06/2019 21:14

   Per Ilir Hajdutin e ke fjalen ti miku!!

  • me bllok ne dore: 10/06/2019 21:01

   meta bur namuzli.o gjetke ik aman mer edhe ti nje bllok si meta.po ti sa wc ke a i ke sa meta 11?×

Lajmi i fundit

John

Tragjike/ 29 vjeçari me COVID, i jep fund jetës! Hidhet nga kati i 3-të i 'Sanatoriumit'