Berisha zyrtarisht kandidat për kreun e PD: SHBA s'na cakton kryetarin! GJKKO veproi në ditë pushimi t'i konfiskonte pasurinë Kasem Mahmutajt...por ja e vërteta

TIRANË- Në një kohë kur 7 maji është afati i fundit për të dorëzuar kandidaturën, Sali Berisha tashmë e ka bërë zyrtare se ai do të jetë në garë për të marrë drejtimin e Partisë Demokratike dhe për këtë thotë se nuk e ndalon dot askush, as SHBA-ja që e ka shpallur ‘Non Grata’. Për Berishën, SHBA-ja, aleati më i madh i shqiptarëve,  kurrsesi nuk mund që të ndërhyjë në punën e brendshme të partisë e aq më tepër që të caktojë kryetarin e saj. 

“Loja me kukulla nuk është një lojë serioze dhe nuk funksionon në Shqipëri, përpjekja siç e thashë në Kuvend, kurrë e majta shqiptare, e SHBA dhe e mbarë botës nuk do të mund të caktojë kryetarin dhe udhëheqjen e forcës demokratike të Shqipërisë, kurrë”, tha Berisha, në konferencën për mediat nga selia blu, duke siguruar kandidatët e tjerë për një garë të hapur, transparente dhe të ndershme.

Nga ana tjetër, Berisha i ka dalë në mbrojtje deputetit demokrat që iu bashkua së fundmi në Kuvend, të cilit sot me vendim të GJKKO-së, iu konfirkua pasuria. Bëhet fjalë për Kasem Mahmutaj, për të cilin Berisha e përdori edhe këtë rast për të vijuar sulmet ndaj institucioneve të reja të drejtësisë. Ai tha se kjo kërkesë bëhet në një ditë pushimi zyrtar dhe se sipas është tregues që SPAK është ‘nën urdhrat e qeverisë”.

“Bëhet fiks fill pas kuvendit dhe në një ditë pushimi, por duke qenë e qartë se skapi është i partisë, siç e tha Rama ne do ndjekim me vëmendje çdo zhvillim natyrisht jemi për zbatimin e ligjit”, tha Berisha, teksa theksojmë që kërkesa e GJKKO-së është firmosur në 27 prill, por është bërë publik vetëm ditën e sotme.

Kuvendi i 30 prillit ka qenë kryefjalë e konferencës së Berishës, për të cilën ndonëse kishte pas vetës vetëm 17 deputet të PD-së, vijoi ta quante si “Kuvendin e Bashkimit”. Për mungesën e 35 deputetëve të tjerë, më shumë se shumica, Berisha u shpreh i bindur se ato do të bashkoheshin dita-ditës. Ai dha edhe një përgjigje për të gjithë ata që kërkuan shtyrjen e Kuvendit përtej 30 prillit dhe edhe kësaj here u “fsheh” pas “shumicës” që ai pretendon se ka rreth vetes.

“Kam besim se deputetët e PD do t’i bashkohen Berishës, nuk mund të them që çdo njëri prej tyre, por në tërësi, shpreh bindjen më të madhe se pas Kuvendit, do I bashkohen PD-së. Pra, në këtë aspekt, Kuvendi ishte Kuvendi i bashkimit të PD, ata që pretendojnë pse nuk u shty Kuvendi, nuk pranonte shumica ta shtynte”, tha Berisha.

Ndalur në vendimi i Gjykatës së Apelit lidhur me ankimimin e bërë nga Enkelejd Alibeaj, Berisha vijoi ‘i qëndrojë deklaratës së tij me 2 standarde, ku pranon vendimin e gjyqtarit Agron Zhukri që i jep të drejtën Komisionit të Rithemelimit të drejtojë selinë blu, nga ana tjetër sulmon vendimin e gjyqtares Blerina Muça

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:55
Deputetit Mahmutaj pjesë e ‘Rithemelimit’ iu konfiskua pasuria, Berisha: GJKKO veproi në ditë pushimi

 

I pyetur lidhur me vendimin e GJKKO për konfiskimin e pasurisë së deputeit Kasem Mahmutaj i cili është bërë pjesë e Komisionit të Rithemelimit, Berisha tha se GJKKO veproi në ditë pushimi. Por në fakt, theksojmë që vendimi është marrë më 22 prill, por është bërë publik ditën e sotme.

“Kam dëgjuar lajmin aq sa keni dëgjuar dhe ju. Nuk kam asnjë dijeni tjetër por e ndjekim me vëmendje zhvillimin. Ajo që thoni ju është e vërtetë. Bëhet fiks fill pas kuvendit dhe në një ditë pushimi, por duke qenë e qartë se skapi është i partisë, siç e tha Rama ne do ndjekim me vëmendje çdo zhvillim natyrisht jemi për zbatimin e ligjit”, tha Berisha.

Ora 17:52
Marrëveshje e fshehtë Basha-Rama në Vlorë, Berisha refuzon t’i përgjigjet Report Tv: Flasim për Kuvendin e 30 prillit

 

Report Tv me gazetaren Danjela Maloku e pyeti Sali Berishën lidhur me akuzat që ka ngritur ‘Rithemelimi’ për një marrëveshje të fshehtë mes Lulzim Bashës dhe Edi Ramës, për Reformën Zgjedhore dhe atë territorial. Mirëpo, Berisha refuzoi që të përgjigjej.

“Shpresoj që të premten do jem për të gjitha zhvillimet e tjera, sot jam këtu për ngjarjen më madhore pas Kuvendit të 11 dhjetorit, të PD, por edhe të Shqipërisë”, tha Berisha.

Ora 17:51
Rama nuk e ‘përfill’, Berisha: Këtu do jemi, do e bëj të na njohë mirë

1651593224_WhatsAppImage20220503at5.29.58PM1.jpeg

I pyetur sesi do të ndryshojë kodin zgjedhor për të shtuuar votën e emigrantëve, duke qenë se Edi Rama nuk e njeh Berishën në krye të PD-së, ish-kryeministri tha se “këto do jemi dhe do e bëjmë Ramën të na njohë mirë”.

“Do ta bëj Edi Ramën të na njohë dhe të na njoh mirë. Këtu do jemi”, tha Berisha.

Ora 17:45
Berisha shpall zyrtarisht kandidaturën për kreun e PD: SHBA s’mund të caktojë kryetarin e opozitës

 

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë me dije se do të jetë kandidat për kryetar të PD. Afati është deri në datë 7 maj, teksa ai tha se nuk i ka dorëzuar ende dokumentet, por do e bëj shumë shpejt.

“Nuk kam dorëzuar dokumentet, por do të kandidoj, deputetë janë anëtar të Këshillit Kombëtar, çdo votë. Ata që munguan përjashtuan veten, kishin vendet e tyre në Kuvend, pra ky ishte një vendim i tyre, jo i instancave të PD”, tha Berisha.

Në këtë qëllim të tij, Berisha tha se nuk do të “pyes” ndërkombëtarët.

“Po të kthehemi bashkë në dhjetor, Escobar takoi Lulzim Bashën dhe jo vetëm kaq, po fiksoi dhe një takim në Uashington me të, kësaj here erdhën, takuan pasardhësin e Bashës, do të thoja unë përsëri ato që kam thënë, loja me kukulla nuk është një lojë serioze dhe nuk funksionon në Shqipëri, përpjekja siç e thashë në Kuvend, kur e majta shqiptare, e SHBA dhe e mbarë botës nuk do të mund të caktoj kryetarin dhe udhëheqjen e forcës demokratike të Shqipërisë, kurrë”, përfundoi ai.  

Ora 17:37
Berisha akuza Ramës: E ktheu SPAK në hanxhar të partisë, Kongresi i PS si Cosa nostra, kishte në fokus vetëm drogën

 

Sali Berisha ka akuzuar Edi Ramën se në kongresin e mbajtur e ktheu SPAK si hanxharin e Partisë Socialiste. Sipas tij, Kongresi i PS-së të çonte drejt drogës, duke e krahasuar atë me mafian e Cosa Nostrës, ndërsa Kuvendi i Komisionit të Rithemelimit të çonte drejt Europës.

“Në një hark të shkurtër kohor shoqëria shqiptare pa dy kuvende, kongresin e partisë qeverisës, e kam denoncuar ai ngjiste më shumë se në çdo gjë tjetër, po ta krahasoni me kuvendin e 30 prillit, ngjiste si një kongres i coza nostras. Ju dhe mbarë shqiptarët konstatuat dhe dëgjuat si program, si pikë kryesore, si çështje themelore të Shqipërisë, jo varfërinë dhe mjerimin, jo korrupsion dhe krimin dhe jo rrogat e ulëta, por vetëm drogën si kurorë e narko-shtetit. Ti’a kishte shkruajtur presidenti i cosa nostrës atë fjalim nuk mund ta shkruante ndryshe, përveç kësaj çështja dytë e kongresit të partisë siciliste apo cosa nostës ishin hanxharët. Shpalli SPAK-un si hanxhar i partisë. Një trajtim të atillë të prokurorisë publikisht nuk i bënte sa kryexhelati, babi shpirtëro i Edi Ramës, Enver hoxha, kurse në kuvendin e demokratëve ju patët rastin të dëgjonit të flitej për lirinë dhe votën e lirë, patët rastin të njiheshit me shtylla kryesore të programit të partisë për t’i dhënë fund narkoshtetit”, tha Berisha.

B.K.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • karadakliu: 04/05/2022 08:53

  Jo SHBA-t,sic do te ishte ligjore e normale. Por, dikussh te verponvte keshtu,pasi Prokuroria e stetit shqiptacr,deri tash doli e pafuqisme te ndermer veprim ligjoer ndaj Salihut te shpallur NON GRATA dhe fammiljes se tij,te kriminalizuar tejskajshem.

  Përgjigju
 • Gripi: 04/05/2022 08:28

  Te dhj**a Non Grata qe ju jep USA. Nuk pi uje ne katundin tone derisa Spak kontrollohet nga Rama. Eshte Rama qe nuk lejon hetimin dhe marrjen te pandehur te Sali Qametit dhe zagareve qe ka familja e tij biologjike dhe politike. Yuri Kik eshte kthyer fiks si nje sekretare partie qe nuk ja fershellen njeri.

  Përgjigju
 • Caci: 04/05/2022 04:54

  Thash te komentoj ndryshe vijes se partise me shokun Edi ne krye. Ashtu si bejne keta "patronazhistet" online. Ka maru, ka vdek, etj etj. Po mire mbase dhe vdes, njeri eshte. Po pastaj? Me ca do merreni? Kaq mjerane jeni sa e keni kthyer vetveten ne skllever te servilizmit ndaj mentalitetit kriminal te nje bande imorale te bllokut neokomunist. Po nga ata te degjeneruarit fare.

  Përgjigju
 • Klodi: 03/05/2022 23:19

  Gjith e kan me Berishen por nuk ka Amerike qe e ndal...nje psikopat qe po loz me gjith

  Përgjigju
 • Agroni: 03/05/2022 20:17

  Ka marr fund ajo parti ????????‍♂️

  Përgjigju
 • Bledi bara: 03/05/2022 20:16

  Sali berisha o njeri i pafeeee

  Përgjigju
 • Kujtimi: 03/05/2022 18:21

  Je NON -GRATA O PLEHRE, ,,,E KE VENDIN NE BURG,,JO NEPER PARTI...KOHA JUAJ SALI KERMA MBAROI....

  Përgjigju
 • Zana: 03/05/2022 18:15

  Berisha ka mbaruar fare sduhet te kete me pune me politiken. Sduhet te merret me

  Përgjigju
 • gjergji: 03/05/2022 18:15

  Or Sali:Ti mund te jesh e ne fakt je kryetari i partis tropojaneve por ne asnje mendyre nuk je perfaqesuesi i PD shqiptare. Akuzohesh si nje nder familjet me te korruptuar SHQIPTAR E JO NGA KUNDERSHTARET E TUAJ POLITIK por nga DASH e QEVERIA AMERIKANE.Do jete e arsyeshe e shume e drejte qe perkrahesit tuaj te kalojne ne "skaner" nga ambasada amerikane e pse jo edhe ai emigracion shqiptar qe re mbeshtet ty qe perben rrezik per qeverin amerikane. Do te lutem:fol vetem nje here te verteten e mos mashtro per cdo gje.Lei fjalet:me tha nje mik i imi,doju tregoj te gjitha se kam dokumenta e te tjera mashtime qe vetem ti je i zoti ti sajosh e jo per te mire,por per panik e anarki e patjeter per gjakderdhje. TE TE VIJ TURP O PLAK MATUF E I PAFTYRE

  Përgjigju
 • Sardi: 03/05/2022 18:13

  Saliu duart plot gjak shqiptari shkon dhe akuzon ke ti dale perpara se ska ci ben amerikes ai

  Përgjigju
 • Marjus: 03/05/2022 18:11

  Saliu non grata qe e ka mare vesh gjithe bota akuzon te tjeret , eshte si ajo loja mafia qe nje mafioz akuzon qytetaret per te mbrojtur veten ????

  Përgjigju
 • Genci: 03/05/2022 18:10

  Saliu ska ci ben gomarit i bie samarit , rama ste ka bere gje o sale po shif se e ke problemin me ameriken

  Përgjigju
 • leone: 03/05/2022 18:08

  Ketu jam dakort me Padrinon e bandes politiko-kriminale te ashtuquajtur "Demokratikase".Populli thote " Beji nenen, te te thote baba".Perderisa SPAKU tmerrohet nga emri i ketij gangsteri rrugac e kriminel dhe mjaftohet duke ifshehur dosjet e shumta te ketij birboje te degjenruar qe ne veze,atehere ky ka te drejte me ligj e me kanun.Le tu versulet nga tre here ne dite,se ,sic duket,ata nuk jane per ate pune!

  Përgjigju
 • Ergi: 03/05/2022 18:05

  I ka ik koha Berishes.Me nje kemb ne varr dhe nuk i pushoi goja.

  Përgjigju
 • Eri: 03/05/2022 18:04

  Po kush po e degjon kte plakun se ca thot njeher.Shko flej gjum o gjysh

  Përgjigju
 • Arber: 03/05/2022 18:03

  Iku koha jote o sale Dhe ju mos u lodhni tu nxjerr lajme per kte se sja vlen

  Përgjigju
 • Iliri: 03/05/2022 18:03

  Kur flet dhe ky i vdekuri per SHBA-ne nuk e di…Shko o Saliii merre rregulloni partine iher mos u merr me llafe kotttt

  Përgjigju
 • tupja: 03/05/2022 17:57

  semos di gje tjtr ai vetem akuza koti te shaj ameriken te rrohet e kaq

  Përgjigju
 • Zana: 03/05/2022 17:57

  Akoma flet berisha. A nuk dole non grada ti? Plus ske me moshe e gjera te dalesh neper portale e neper media te flasesh per qeverisjen

  Përgjigju
 • Denis: 03/05/2022 17:57

  Aman akoma ky mashtrusi mer zot i madh. Po ik o Sale se tka ik koha ty

  Përgjigju
 • Tefa: 03/05/2022 17:56

  Ketu do jemi. Shfar kercenimi. Sje bindes se ndryshon nga Lula. Je vetem ti dhe kush garon me ty asht sa me thane.

  Përgjigju
 • Klea: 03/05/2022 17:56

  Berisha ka dale ne pension i ka ikur koha te merret me keto

  Përgjigju
 • Migel: 03/05/2022 17:56

  Smund ta marr seriozisht asnje lajm qe ka te bej me saliun dhe kanditaturen e tij per kryetar partie nderkohe qe eshte nje person non grata.

  Përgjigju
 • Besmir: 03/05/2022 17:56

  Po cthua mor berish. Se kuptoj si i merrni parasysh lajmet e nje te vdekuri, se di si del e flet akm Kongresi ishte super i organizuar dhe bravo iu qoft atyre

  Përgjigju
 • Rei: 03/05/2022 17:56

  Se mos ka pune tjt nongrata shko mer na i shkop mos biesh me na i vend prap

  Përgjigju
 • Son: 03/05/2022 17:56

  Po sale po fol se mos ke nai pun tjeter kujdes mos na biesh prap

  Përgjigju
 • Hidrauliku: 03/05/2022 17:55

  Po ik o sali ik se i ke duart me gjak ik se ke shum haqe per te lar

  Përgjigju
 • Moni: 03/05/2022 17:55

  Ky plakushi kte te mir ka qe sdorezohet asnjehere nga budallalleku

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Pasojat klimatike të rrjedhjes së metanit nga shpërthimi i gazjellesit 'Nord Stream'

Pasojat klimatike të rrjedhjes së metanit nga shpërthimi i gazjellesit 'Nord Stream'