Vrasja e Santiago Malkos/ Makina e autorëve u aksidentua pas arratisë, eci me dy goma të çara deri në fshatin ku u dogj

TIRANË- Nëpërmjet kqyrjes së kamerave të sigurisë në rrugën “Xhanfize Keko”, grupi hetimor tashmë ka rindërtuar dinamikën e plotë si dhe mënyrën se si ish efektivi Santjago Malko u ekzekutua në mënyrë mafioze mbrëmjen e 27 Gushtit në Tiranë.

Burime pranë uniformave blu sqaruan për Report Tv se nga pamjet e kamerave të sigurisë të disa bizneseve përgjatë zonës së Porcelanit, ku ndodhi edhe vrasja, ka rezultuar se teksa 26 vjeçari Malko ishte në lëvizje me automjetin e tij tip BMW X5, pas tij qëndronin edhe dy automjete të tjera, njëra tip “Volkswagen Golf 6”, e ndersa pas tyre në një distancë shumë të afërt automjeti tjetër tip “Mercedes-Benz CLS”. Të dyja këto automjete të fundit, e me ngjyrë e zezë dyshohet të jenë automjete me të cilat kanë lëvizur atentatorët dhe bashkëpunëtorët e tyre.

Sapo autorët që lëviznin me automjetin “Mercedes-Benz CLS” kanë qëlluar me breshëri automatiku në drejtim të 26 vjeçarit, grupi hetimor dyshon se ky i fundit në atë moment ka qenë duke biseduar në telefon, e ka tentuar menjëherë që të ulë shpejtësinë, por për shkak të plumbave humb kontrollin e mjetit duke u përplasur me shtyllën anës rrugës, e duke përfunduar në murin e një godine aty pranë.

Në pamjet e kamerave të sigurisë u fiksua edhe lëvizja e një furgoni të bardhë, për të cilin fillimisht u dyshua se pikërisht ky automjet i pret rrugën 26 vjeçarit, por nga hetimet rezultoi se personat që lëviznin me të nuk kishin lidhje me ngjarjen.

Menjëherë pas ngjarjes, të dy automjetet e përdorura nga atentatorët dhe bashkëpunëtorët janë larguar në drejtim të Tufinës, e ndërsa në ecje e sipër, automjeti “Mercedes-Benz CLS” është përplasur me një bordurë duke çarë dy gomat e pasme. Përgjatë gjithë rrugës, thanë burimet, e deri në fshatin Ferraj, kjo makinë ka lëvizur me goma të çara. Në kamerat e sigurisë është parë që dy gomat e pasme të makinës së djegur bënin xixa në ecje.

Pasi dogjën automjetin “Mercedes-Benz CLS” me targa AA 434 LX, bashkë me dy armë zjarri që u gjendën në brendësi të saj, autorët dyshohet të jenë larguar me automjetin tip “Volksëagen Golf 6”. Të dyja automjetet e përdorura në krim, si dhe target e tyre rezultojnë të vjedhura e të denoncuara në qytetet të ndryshme.

Për këtë ngarje policia ka si të dyshuar deri më tani dy persona me iniciale D.A dhe L.D, e ndërsa si pistë hetimi është ajo e hakmarrjes, si dhe konfliktet e mundshme të ish punonjësit të policisë, Santjago Malkos.

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento

Komente

 • L.l: 03/09/2019 18:12

  Ne cilin grup bente pjese viktima

  Përgjigju
 • Loti: 03/09/2019 16:11

  Thone qe ishte pjese e grupit qe vrau Edison Harizajn ne Durres. Sokol Buzderri(ne belgjike), çipurri(i plagosur ne burg), Santiago dhe dy te tjere. Seria e vrasjeve vazhdon, rrugeve mes njerezis ne mes te Tiranes.

  Përgjigju
  • Loti: 03/09/2019 22:34

   Çipurri qelloj F.Llanajn. Mirkaj(qe u dorezua ne fier) tha Edisoni deshte te gjente kush qelloj mbi llanajn. Po ta njihje Edisonin e di qe gjith vrasjet i ka ber pas kraheve, Çipurri e dinte. Policia tha nje grup me 5 vet, njeri nga kta vlonjat qe jeton ne belgjike(buzderri) erdhi dhe iku te nesermen e vrasjes. Viktori ka 21 vjet brenda, tani dilte i dhane dhe 16 vjet te tjera, del 70 vjeç nga burgu.bej nje kerkim ne GOOGLE "Santiago Malko" dhe shiko imazhet, do shikosh foton e faqedjekurit.

  • Tori: 03/09/2019 21:37

   Po edisoni ka qenë nipi i Viktorit. Si paskan qene ata me Viktorin dhe i vranë nipin. Kët se kuptoj. Ska logjike

  • Loti: 03/09/2019 20:48

   Cipurrin e Buzderrin Edisoni i njifte mire se ishin ne banden e gaxhait me Viktorin. Ata kan dash dike qe s ishte nga VL ta ndiqte sidomos kur ishte ne tirane. Ne Vl faqedjeguri i nuhaste gjerat ne ajer, shiko Albano Xhaferrin e Elvis Troqen qe u zhduken sa erdhen nga Belgjika e po ndiqnin faqedjegurin.

  • Tori: 03/09/2019 18:03

   Pp çne ky Santiago me ata Çamt e Vlorës. Pse duhet ta vriste ky harizajn kur nuk është pjesë e grupit të buzderrit dhe ska lidhje me grupet e Vlorës. Mendoj që ky është një thashethemem×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi i dy vëllezërve në Krujë/Identifikohet autori! Kontrolle me dron për kapjen e tij...gjendet makina e braktisur