Zjarri në pallatin në Tiranë, inxhinieri Beqaj: S’ishte incident por defiçencë profesionale! Papa: Nëse do ishte përdorur lesh guri s’do kishte asnjë problem

Në studion e emisionit “Përballje” me moderatore Besmira Pelushaj në Report Tv, të ftuarit  Matilda Pando Presidente e Shoqatës së Arkitektëve, inxhinieri Gezim Beqaj dhe Dhimitër Papa konstruktor treguan problematikat e ndërtesave, mangësitë e tyre në pajisjen me materiale kundër zjarrit dhe me sisiteme të veçanta për shuarjen e flakëve.

Më të rrezikuara sipas ekspertëve janë qiellgërvishtësit, të cilat në rast zjarri e bëjnë akoma më të vështirë ndërhyrjen e forcave zjarrfikëse.

Sipas inxhinierit Beqaj, pasojat e zjarrit në pallatin 10-katësh në kryeqytet, mund të ishin evituar nëse ndërtesa do të ishte ndërtuar me materiale jo të djegshme. Për të rasti konkret nuk mund të konsiderohet incident por mungesë e theksuar profesionale e atyre që kanë ideuar projektin e ndërtesës. 

“Praktikisht aplikimi i materialeve të djegshme në fasadat bashkohore sot, është jo thjesht jo korrekt po shumë i rrezikshëm  dhe është një defiçencë profesionale. Pra nuk është një incident por pasojë e asaj që kemi thënë që duhet të kemi parasysh standard ne shërbimet inxhinierike. Çdo inxhinier dhe arkitekt që ushtron profesionin duhet të ketë minimumin e dijeve profesionale dhe ajo që është më e rëndësishme nga të gjitha është interesi publik, të informohet publiku për ndërtesat ku jetojnë”, tha Baqaj.

Prania e një materiali të djegshëm dhe mungesa e pajisjes me depot e ujit në lidhje me hidrantët e zjarrit, sipas Presidentes së Shoqatës së Arkitektëve e bën gjithnjë e më prtoblematike gjendjen e ndërtesave, pallateve dhe qiellgërvishtësve në Shqipëri. Sipas saj zjarri do të ishte izoluar në kohë nëse mangësitë do të ishin parashikuar në projektin e pallatit.

“Parimi themelor i funksionimit të fasadës së ventiluar në të njëjtën kohë është edhe pika e dobët e saj në lidhje me zjarrin. Fasada e ventiluar e vesh dhe kapsulon objektin, por në të njëjtën kohë lejon një hapësirë për qarkullimin e ajrit dhe kjo shërben si një oxhak për ventilimin dhe thithjen e ajrit dhe këtu është pika e saj e dobët në raport me zjarrin, pasi në momentin kur bie zjarr ajo e lejon lehtësisht për ta përthithur flakën dhe për ta shpërndarë në gjithë strukturën. Në rastin konkret kishte dhe një problem që kishte të bënte me certifikimin e materialeve të përdorura në fasadë”, u shpreh Pando.

“Praktikisht është rregulluar me ligj në normativat e mbrojtjes ndaj zjarrit, pajisja me depot e ujit në lidhje me hidrantët e zjarrit, është një aspekt i parashikuar por duhet bërë punë me inspektimin periodik”, tha Pando.

Ndërsa për inxhinierin Beqajn, problematikat e rastit konkret duhet të ishin rregulluar konkretisht me norma juridike, në mënyrë që të ndalohej përdorimi i materialeve të rrezikshme në rast zjarri.

“Në rastin konkret kemi të bëjmë me një material totalisht të djegshëm, por nuk dimë të themi nëse ky material ka qenë i parashikuar në projekt. Ka një klauzolë në normat ligjore, që në rast se mungon norma shqiptare duhet të referohemi te normat evropiane. Në rastin konkret nëse është projektuar një fasadë e ventiluar, përcaktohet qartazi materialet të cilat do të përdoren. Në pallatin 10-katësh kanë qenë të dyja llojet e materialeve, edhe shkuma pjesa termike por edhe pjesa e fasadës që ishte e djegshme, ndërsa mungojnë edhe hidrantët e jashtëm”, tha Beqaj.

Ndërsa konstruktori Papa, tha se problemi i zjarri nuk qëndron vetëm te fasada, por te materiali i përdorur.

“Problemi i zjarri nuk qëndron vetëm te fasada, sepse ne duke marrë shkas nga rasti i fundit jemi duke folur të gjithë për zjarret në fasadë. Në qoftë se do i referohemi objekteve të ndërtuara në Tiranë dhe Shqipëri, nga vitet 90 deri në vitet 2010 ndërtimet janë të gjitha të veshura me suva. Nga vitet 2010- 2015/ 2016  kur u bënë aktive dhe të domosdoshme termat e ruajtjes dhe mbrojtjes së energjisë lindi nevoja e veshjes së ndërtesave me kapotë, e cila nëse është material polisterol i padjegshëm izolon zjarrin dhe nuk e lejon të përhapet. Nëse do të ishte përdorur lesh guri nuk do të kishte asnjë problem me zjarrin”, tha Papa.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit