5 dekada histori, Instituti për Krimet e Komunizmit sjell kolanën nga regjimi i errët, Studiuesja: Të përfshihet në shkolla historia e epokës së komunizmit

22 Qershor, 18:53

Një histori e zhvilluar nga koha e Luftës së Dytë Botërore deri në 1991 që krijon antropologjinë e regjimit komunist në Shqipëri. Kështu vjen kolana e një cikli botimesh në formë intervistash, dëshmish, rrëfimesh dhe shënimesh mbi të mbijetuarit e sistemit komunist. Studiuesja Luljeta Lleshanaku tregon se pavarësisht përpjekjes dokumentuese ende nuk është bërë asgjë për të dhënë drejtësi për viktimat e asaj periudhe të errët të historisë.

Kategori të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha