Bollgur me midhje nga zonja Albana

12 Korrik, 12:36

Bollgur me midhje

Përbërësit:

 • 400 gr bollgur
 • 2 patëllxhanë
 • 1 spec jeshil
 • 1 spec të kuq
 • 200 gr midhje
 • 1 qepë e thatë
 • 6-7 pomodorini
 • 150 gr bizele
 • 1 lgj vaj ulliri
 • 1 lgj gjalpë
 • ½ lç spec djegës
 • 2 thelpinj hudhër
 • Turmerik
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht kaurdisim qepën e grirë hollë me pak vaj ulliri. Ndihmojmë zbutjen me pak kripë dhe më pas shtojmë patëllxhanët të prerë në kubikë të vegjël  (pasi i kemi lënë më parë në ujë me kripë ). Shtojmë specat e prerë në kubikë, hudhrat, midhjet e pastruara, bizelet dhe erëzat.

Bollgurin që e kemi zjerë më parë e shtojmë tek perimet. Në fund vendosim domatet qershi, rregullojmë shijen me kripë piper dhe e servirim si të ngrohtë ashtu edhe të ftohtë.

 

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha