Bollgur me salçiçe dhe vezë omletë nga zonja Albana, ideale për çdo vakt

16 Prill, 12:04

Bollgur me salçiçe dhe vezë omletë

Përbërësit:

 • 2 gota bollgur
 • 1 pako e vogël salçiçe
 • 3 vezë
 • 1 karrotë
 • 1 qepë e thatë
 • 2 qepë të njoma
 • 1 degë selino
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Piper i kuq
 • Gjalpë

Përgatitja:

Rrahim vezët, shtojmë salçiçet dhe i bëjmë omletë të copëtuar. Ziejmë bollgurin në ujë të bollshëm, më pas e kullojmë. Në tiganin ku bëmë vezët kaurdisim qepën e grirë, shtojmë karrotën e prerë në kubikë sikurse dhe selinonë. Shtojmë ujë dhe i lëmë perimet të gatuhen. Më pas shtojmë bollgurin dhe erëzat. Në fund rregullojmë shijen me erëzat, qepët e njoma dhe majdanozin dhe shtojmë omletën me salçiçe.