Byrek me presh nga zonja Albana

25 Nëntor 2022, 10:10

Lakror me presh

Përbërësit:

Për brumin:

 • 3 gota miell
 • 1 e ½ gota ujë
 • Vaj
 • Kripë
 • Uthull
 •  
 • Për mbushjen:
 • 1 kg presh
 • 2 kokrra vezë
 • ½ gotë qumësht
 • Djathë të bardhë
 • Kripë, piper i zi
 • Vaj ulliri

Përgatitja:

Fillimisht zemë brumin dhe më pas hapim 2 petë me kuleçë. Kaurdisim preshin e grirë imët, shtojmë pasi bie volumi qumështin, vezët, djathin e bardhë të thërrmuar, kripë dhe piper të zi. Lyejmë një tepsi me vaj, vendosim petën e parë, shtrojmë mbushjen dhe më pas vendosim petën tjetër. Rregullojmë anësoret e lakrorit dhe e vendosim të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius. 

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha