Fileto pule me pana dhe kërpudha nga zonja Albana

29 Shtator, 11:30

Fileto pule me pana dhe kërpudha

Përbërësit:

 • 2 fileto pule
 • 1 qepë mesatare
 • 2 thelpinj hudhër
 • 400 gr kërpudha të freskëta
 • ½ lgj lëng limoni
 • ½ gotë verë të bardhë
 • 150 ml krem pana
 • 1 lgj vaj
 • 1 lgj gjalpë
 • kripë, piper
 • majdanoz

Përgatitja:

Fillimisht marinojmë filetot e pulës me kripë dhe piper të zi dhe i kaudisim derisa të marrin një ngjyrë të artë. I largojmë nga tigani, i vendosim në një pjatë dhe i spërkatim me lëng limoni.

Në po atë yndyrë kavardisim qepën dhe hudhrat e shtypura. Më pas shtojmë kërpudhat dhe vazhdojmë kaurdisjen. I shuajmë kërpudhat me pak verë dhe sapo të avullojë alkooli shtojmë panën. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe shtojmë filetot e pulës. Vendosim kapakun dhe i lëmë rreth 5 minuta në zjarr të ulur.

 

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha