Gatime nga zonja Albana, Qofte të rreme

19 Janar, 11:11

Qofte të rreme

Përbërësit:

2 gota miell

3 kokrra vezë

pak ujë e kripë

4-5 thelpinj hudhër

2 filxhanë kafeje lyrë

1 filxhan çaji gjizë

1 gotë qumësht

3-4 lugë gjelle vaj ulliri

Salca e qofteve

2/3 majonezë

1/3 filxhan kechup

gjysmë lugë kafeje qepë pluhur

1 lugë kafeje lëng turshie

Përgatitja:

Miell I situr përzihet me vezë, hudhra të shtypura në kripë. Bëhet një brumë I frotë, përgatiten toptha sferikë, sa një kokërr arrë e madhe, skuqen dhe vendosen në tavë. Gjiza hollohet me qumësht të nxehtë, hidhet vaj ulliri përzihet dhe u hidhet qofteve sipër.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha