Gatime nga zonja Albana, Qumështor i freskët, receta tradicionale e Shqipërisë së mesme

26 Nëntor 2021, 10:17 | Përditesimi i fundit: 2021-11-26 10:21:01

QUMËSHTOR

Përbërësit

1 litër qumësht

10 vezë

250 gr sheqer

1 bustinë vanilje

Përgatitja

Rrahim vezët me sheqerin derisa sheqeri të tretet. Më pas shtojmë qumështin e  vakët dhe e përziejmë mirë. Masën e hedhim në një tavë dhe e vendosim të piqet në furrë të nxehtë në temperaturën 200 gradë Celsius derisa sipërfaqja të marrë një ngyrë të lehtë të kuqerremtë. E lemë të ftohet plotësisht dhe më pas e presim në katrorë dhe e servirim.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha