Gatime nga zonja Albana, Supë me perime

26 Tetor, 11:07

SUPE ME PERIME

1.5 litër lëng mishi

2-3 patate

3-4 karrota

1 kungulleshkë

1 degë selino

½ gotë bizele

1 dorë mashurka

1 filxhan kafeje yndyrë

1 qepë të thatë

2-3 domate ose 1 lugë salce

½ tufëz majdanoz

1 gjethe dafine

Kripë, piper

Patatet, karrotat, kungulleshkën, selinonë i presim në kubikë mesatare.

Në tenxhere me yndyrë kaurdisim fillimisht qepën dhe më pas shtojmë të gjitha perimet. Pasi të jenë kaurdisur mirë shtojmë domatet ose salcën e domates, e trazojmë për 2 minuta dhe më pas shtojmë lëngun e mishit ose ujë të vluar. Shtojmë në fund mashurkat dhe bizelet dhe e lemë supën të ziejë për rreth 15-20 minuta. Në fund rregullojmë shijen me kripë, piper, dafinë dhe majdanoz të grirë hollë.

Në rast se bizelet dhe mashurkat nuk janë të njoma, i ziejmë më parë në ujë të vluar dhe më pas i shtojmë në supë.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha