Kërcënohet nëna e dy të miturve nga ish-partneri/ 50-vjeçari tenton të hedhi foshnjen nga dritarja (12 shtator 2023)

12 Shtator 2023, 18:43 | Përditesimi i fundit: 2023-09-12 18:43:16

U martua me mblesëri me një burrë 20 vite më të madh, 28-vjeçarja nga Tepelena, Ilma Dulaj përjetoi martesën nga dhuna barabare e i ish-bashkëshorti Gramoz Lama, i varuar nga lojërat e fatit, dhe sot e vetme me dy fëmijët e mitur pa një strehë kanë përfunduar në rrugicat e Tepelenës. Ishte viti 2017 kur xhaxhai i saj i prezantoi, Gramoz Lamaj, 48-vjeçarin, bashkëshortin e saj të ardhshëm. Në po atë vit, vendosën të martoheshin dhe të jetonin me prindërit e Gramozit. E teksa vetëm muajin e parë shijoi frytin e martesës, muajt në vijim do të ishin një tmerr i vërtetë për Ilmanë. Ish-bashkëshorti filloi të luante bixhoz dhe të gjitha paratë i humbte atje. Kur kthehej në shtëpi i dehur, ushtronte dhunë ndaj Ilmës edhe pse ajo ishte shtatzanë. Në jetë erdhi djali, por kurrë nuk mori dashurinë nga babai. Ilma kujton ngjarjen rrënqethëse, kur Gramzoi tentoi ta hidhte nga dritarja foshnjën 4 muajshe. Ishte ky momenti kur ajo vendosi ta denoncoi në polici dhe ai qëndroi në qeli për dy muaj. Një vit më vonë, e lodhur nga torturat dhe dhuna e njëpasnjëshme Ilma iu drejtua dyerve të gjykatës për zgjidhjen e martesës, ndërsa ishte shtazënë në pritje të një vajze. Në 2019 divorci u finalizua dhe gjykata vendosi që djali të ishte në kujdestarinë e nënës dhe vajza të qëndronte me të atin. Gramozi nuk mundej të kujdesej për fëmijët dhe ndaj vendosi t’i braktis, duke mos dhënë as kontributin financiar të përcaktuar nga vendimi i Gjyaktës. Ilma kërkoi ndihmë të familja e saj, por ata i kthyën shpinën duke e lënë atë të vetme vajzën dhe nipërit e tyre në mëshirë të fatit, kur babai i saj ka tentuar të helmoj djalin. Ilma gjen forcën brenda saj për t’u kujdesur për dy fëmijët, teksa ata të përballen me vuajtjet që babai i tyre iu ka faturuar.