Ngjarjet më të bujshme në 2021, gazetarët rrëfejnë momentet e vështira në terren

6 Janar, 07:32

Viti 2021 sërish ishte arenë e krimit. Me dhjetra të vrarë në zemër të familjes për shkak të dhunës e po ashtu dhjetra të tjerë të ekzekutuar në atentate të mirëfillta mafioze, në garën për influencë të grupeve kriminale shqiptare brenda dhe jashtë territorit të vendin. Vlora, Elbasani, Durrësi, Shkodra, Fieri dhe Tirana sërish ishin zemra e krimit, aty ku u ekzekutuan pa mëshirë 67 persona në 62 ngjarje të ndryshme. E njëjta skemë e përdorur pothuajse në të gjitha ngjarjet me karakter përplasjesh të hesapeve të pambyllura, breshëri kallashnikovi në drjetim të shënjestrës, djegie të automjetit pak kilometra më tutje për të humbur çdo gjurmë dhe më tej arratisje. Një pjesë e madhe e ngjarjeve kriminale kanë mbetur të pazbardhura, atentatorët janë treguar preçiz për të mos lënë gjurmë. -Tërmeti dhe COVID-19, ishin nga ngjarjet më të rënda që ndikuan në marrjen e shumë vendimeve për ekonominë e vendit. Nga vaksinimi tek shpalla e krizës energjetike, kthimi i nxënësve dhe studentëve në normalitet, tek vënia në funksion e aeroportit të Kukësit. Fiskalizimi, variantet e reja Covid-19, rritja e pensioneve, rritja e çmimeve, e të tjera ngjarje ndodhën këtë vit. -Viti 2021 shënoi hyrjen në histori të Partisë Socialiste me fitoren e mandatit të tretë radhazi. Ngjarje të shumta dhe të rëndësishme u shënjuan në kalendarin e qeverisë së majtë. Nga bashkëpunimi me opozitën e re e deri në fitoren e zgjedhjeve të përgjithshme ku në sallën e parlamentit të ri, Gramor Ruçi nuk do të ishte më pasi u dorëhoq pas 30 viteve aktive në familjen socialiste. Këto dhe projektet kombëtare e ndërkombëtare të qeverisë së Partisë Socialiste vijnë kronologjikisht nëpërmjet ditarit të gazetarit Ermal Qori.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha