’Pa Gjurmë’ siguron foton e shqiptarit në Londër/Vëllai: Ka ngjashmëri me Afrim Verçajn 18.11.22

18 Nëntor, 19:41

Emigrimi per nje jete me te mire dhe per te sigurimin e te mira familjare per familjen ishte arsyeja qe e coi drejt Greqise Afrimin Veshen te riun nga Berati babain e nje djali 2 vjecar. Rruga nga mali ishte e gjate dhe veshtire, shoqerues i grupit qe kalonte ilegalisht kufrin ishte xhaxhai i nuses Pellumb Balashi. Me te mberritur ne Janine 6 personat u ndane ne 2 grupe, nga ku grupi i pare ku ishte dhe xhaxhai i nuses se Afrimit u kapen nga policia, ndersa grupi i dyte ku bente pjese Afrimi u shkeputen per ti shpetuar uniformave policore. Pasi u ndane i pari person qe ai takoi te nje terminal ne Greqi ishte burri i halles se nuses Dhimitri, me te cilin pasi udhetoi me autobuz drejt nje fshati ne Janine. Qendron per nje nate ne shtepine e tij dhe te nesermen shkojne te pronari per te punuar nje nje toke te mbjelle me ullinj. Aty ai ku takohet me kunatin e tij Edisonin. Me djalin e halles dhe ate te xhaxhait nga nusja, Afrimi punon tre dite ndersa mesohet se me pas ka lene punen duke i kerkuar pronarit para per te blere qetesues se kishte dhembje koke. Sipas familjareve Afrimi nuk ka vuajtur asnjehere nga probleme te shendetit mendor ndaj ky detaj i ka vene ne dyshime edhe vete ata. Pasi ne farmaci nuk ka mundur te marre medikamente pa recete, ai ka ikur ne shtepine ku banonte, afer Rajonit te Policise ne qender te fshatit ku jetonte ne kunatin Edisonin dhe aty nuk dihet se si ka nisur nje konflikt mes tyre teksa kane ushtruar dhune fizike ndaj njeri-tjetrit. Agimi vellai i 40 vjecarit te zhdukur, eshte ai i cili pasi i vellai kerkon ndihme per ta marre nga nje benzinato larg baneses se tij, meson gjithcka kishte ndodhur duke nisur kerkimet pas humbjes se vellait Afrimit. Nga aty mesohet se ne fillim Afrimi ka marre ne tel. nenen dhe me pas nusen.Ata I kane thene se djali eshte mire duke i kerkuar qe ai te qendroje ne Greqi te punoje. Te emes i ka thene se ndjehej shume keq, jetonte ne nje shtepi te braktisur dhe se kishte halucinacione. Ka kerkuar ndihme nga kjo pike karburanti qe te vinin ta merrnin, por askush nuk ka shkuar drejt tij. Mesohet qe Afrimi ka shkuar ne rajonin me te afert te policise nga ku nuk eshte pergjigjur askush per ndihme, ndersa ka marre nje taksi me destinacion Kakavije, por taxisi e drejton per tek autobusat pasi Afrimi nuk kishte para te paguante udhetimin.. Pas dates 2 nentor te vitit 2017 kur eshte bere dhe telofanat e fundit nga Afrimi, 2 vellezerit e te riut nisen nga Athina per ne fshatin ku kishte banuar Afrimi, aty kerkuan Edisonin, i cili ishte larguar. Qe nga ky moment informacione kontradiktore merr Agimi vellai i Afrimit, teksa shume njerez qe kishin qene me te mohonin dhe pohonin situata te ndryshme rreth asaj cfare ,mund te kishte ndodhur me Arimin. Konflikti me kunatin Edisonin, qe e beri te largohej nga banesa ne Janine eshte kthyer ne molle sherri, mes njerezve ten uses dhe familjarev te Afrimit.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha