Zhduket ‘Bushi’ i Tepelenës/Familja:‘Lë letrën mbi tavolinë, me vete mori…’(2.12.22)

2 Dhjetor 2022, 19:56 | Përditesimi i fundit: 2022-12-02 19:56:17

Askush nuk din të thotë pse e paralajmëroi ikjen e tij duke lënë mbi tavolinë një letër. I riu nga fshati Kamqisht i Tepelenës, ka humbur gjurmët qershorin e vitit 2018 nga Greqia. Hamit Memlika me pseudonimin Bushi, për herë të parë emigroi në vitin 2017 dhe u vendos në Spartë. Atje nisi punë si çoban tek një pronar shqiptar Klement Sina për afro 1 vit. Ai kishte kontakte të rregullta me familjarët me të cilët komunikonte nëpërmjet rrjeteve sociale apo edhe numrit celular që kishte në përdorim. Gjithnjë shprehej se ishte shëndoshë e mire dhe se nuk kishte asnjë problem. Këto kontakte zgjatën deri në qershor të 2018. Më datë 12 qershor ai për herë të fundit komunikoi me villain e tij Ervin Memlikën. Ndërsa pas 4 ditësh më datë 16 qeshor Klementi pronari shqiptar i telefonon Ervinit ku e njofton se i vëllai nuk ndodhej në stan dhe se ishte larguar. Sipas tij, Hamiti kishte shkuar në stan mbrëmjen e datës 15 qershor por të nesërmen ai nuk e kishte gjetur aty. Ai i dorëzon edhe një letër që Hamiti e kishte lënë mbi tavolinë pak para se të zhdukej. Pronari e mohon kategorikisht që mes tyre të ketë patur konflikte. Fill pasi u zhduk papritur telefoni rezulton i fikur, ndërsa në rrjetin social Facebook ka qenë aktiv deri ne fund te vitit 2018. Familjarët kanë tentuar të komunikojnë, por kanë mundur të marrin asnjë përgjigje.I vëllai ka bërë një denoncim në policinë greke për zhdukjen e Hamitit, por ende asgjë derimë sot. Fatkeqësitë do të ndiqnin njëra-tjetrën, kur një vit pas zhdukjes babai i Hamitit do të ndërronte jetë, e nga gjithë këto tronditje nëna Dituri Memlika ka pësuar një paralizë dhe sot ndodhet në shtrat. Një familje e madhe me 8 fëmijë, djali i katërt Hamiti rezulton i zhdukur prej vitesh. Sot me zemër të ngrirë familja Memlika janë në pritje të një lajmi që mund t'ua qetësojë sadopak zemrën.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha