Paçe e dibrës nga zonja Albana

16 Maj, 11:22

Paçe e dibrës

Përbërësit:

3 lgj miell misri

2 lgj gjalpë

1 lgj uthull

1 kokërr vezë

3-4 thelpinj hudhër

2 lgj spec i kuq

Lëng mishi

Kripë

Përgatitja:

Fillimisht sitim miellin e misrit dhe më pas e kaurdisim me gjalpë derisa të marrë ngjyrë kafe të hapur. Shtojmë lëngun e mishit (me kripë) dhe e trazojmë për rreth 10-15 minuta që masa të mos kokrrizohet. Masa e lëngshme duhet të jetë si një supë. Pasi e largojmë nga zjarri e presim me vezë, hudhër të shtypur dhe uthull. E servirim me gjalpë të aromatizuar me spec të kuq.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha