Pavlova sipas Sabit

17 Shtator, 10:25 | Përditesimi i fundit: 2021-09-17 10:25:53

Pavlova

Përbërësit për marengën

4 te bardhat e vezeve

 250g sheqer te imet

1 lugë gjelle leng limoni

 1 lugë gjelle niseshte misri

1 lugë kafeje esence vanilje

Për dekorimin:

• 350 ml krem I fresket pana për ëmbëlsira

 500g fruta (boronica dhe mjedra)

Përgatitja:

Rrihni 4 të bardhat e vezëve me një mikser dore derisa shkuma te qendroj e ngrire, më pas përziejini me 250 g sheqer pak nga pak

Përhapeni marengen ne forme rrethit, duke krijuar nje forme te rrumbullaket, por duke i bërë anët pak më të larta se mesi.

 Piqeni për 50-60 minuta me 100 grade, pastaj fikni nxehtësinë dhe lëreni qe Pavlova të ftohet.

 Rrihni 350 ml krem ​​dhe përhapeni mbi marengën e pjekur. Vendosni frutat siper kremit e i hidhni pak sheqer pluhur

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha