Pite që nuk thithin vaj nga zonja Albana

20 Shtator, 11:27

PITE QE NUK THITHIN VAJ

Përbërësit:

500 gr miell

½ lugë kafe kripë

½ lugë kafe sheqer

1 lugë gjelle vaj vegjetal

½ lugë kafe sodë buke

½ lugë kafe fryrës

2 vezë

Ujë të vakët

Fara susami të pjekura

Gjalpë për lyerjen e tiganit

Për servirje:

Bishta qepe të njomë

Salcë e ëmbël speci

Salcë spec i kuq

Djathë / Reçel

Përgatitja:

Përziejmë miellin me ujë të vakët, hedhim vezën, sheqerin, kripën, sodën-fryrësin.

E zëmë brumin dhe e lëmë të vij duke e mbuluar me një peceë 1 orë. Më pas e hapim në një trashësi më të hollë sa mesatarja. E lyejmë me vezë, duke e kthyer nga ana tjetër për tu skuqur. Skuqja bëhet në tigan me pak gjalp.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha