Pulë e pjekur në qumësht nga zonja Albana

5 Tetor, 11:31

Pulë e pjekur në qumësht

Përbërësit:

  • 1 pulë
  • 400 ml qumësht
  • 2 lgj gjalpë
  • Kripë, piper
  • Nenexhik

Përgatitja:

Pasi pastrojmë mirë pulën në ujë të bollshëm e presim në racione. E marinojmë mirë me kripë, piper dhe nenexhik. Vendosim mishin e pulës në një tavë. Sipër mishit vendosim copëza gjalpi dhe më pas hedhim qumështin. E vendosim tavën në furrë për 2 orë në temperaturën 150 gradë Celsius derisa të marrë ngjyrë. Këtë gatim sipas dëshirës mund ta shoqërojmë me salcë dhe djathëra të ndryshëm.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha