Qofte me mish dhe patate të shuara me birrë nga zonja Vjollca

17 Shtator 2020, 10:46

Qofte me mish dhe patate të shuara me birrë

Përbërësit:

400 gr mish I grirë

1 patate e zjerë

3 lugë gjelle parmixhano

1 vezë

2 lugë gjelle majdanoz I grirë

kripë dhe piper të zi

1 lugë gjelle galetë e grirë

Salca

Pak miell për lyerjen e qofteve

3-4 qepë të njoma

1 shishe birrë bjonde

pak vaj dhe gjalp

kripë, piper të zi, arrëmoskat  

Përgatitja:

Përgatitja: 

Fillimisht ziejmë një patate për 25-30 minuta. Pasi të ziejë e qërojmë dhe e shtypim e bëjmë pure. Në një tas vendosim purenë, parmixhanin e grirë, mishin e grirë, vezët, majdanozin, 1 lugë gjelle bukë të thekur të grirë kripë dhe piper të zi. E përziejmë mirë me dorë duke e punuar derisa brumi I qofteve të shkëputet nga ena (mos të ngjisi).

Mbulojmë tasin me celofon dhe e lëmë të pushojë në frigorifer për 30 minuta.

Pasi të kalojë kjo kohë formojmë qofte mesatare si toptha.

Në një tigan ngrohim vajin dhe pudrosim qoftet me miell lehtë dhe I skuqim në temperaturë mesatare. Pasi të kalojë 3 minuta shtojmë në tigan qepët e njoma të grira të prera në unaza, vazhdojmë skuqjen e qofteve me qepët derisa të zverdhen lehtë. Më pas I shuajmë me birrë, I lëmë të marrin një valë, duke lënë në zjarr, derisa të na formohet një salcë jo shumë e trashë nga mielli që kemi pudrosur qoftet.

Rregullojmë shijen e salcës me kripë dhe piper të zi e arrëmoskat. E lëmë të ziejë në temperaturë shumë të ulët për 7 minuta dhe më pas e servirim.

Programe të tjera

Shiko të gjitha