Qofte me salcë dhe pure në tavë nga zonja Albana

13 Korrik, 12:07

Qofte me salcë dhe pure në tavë

Përbërësit:

Për qoftet:

 • 500 gr mish i grirë
 • 2 feta bukë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 kokërr vezë
 • 1 lgj mustardë
 • 1 lgj vaj ulliri
 • ½ lgj uthull
 • Majdanoz, nenexhik
 • Kripë, piper

Për salcën:

 • 2 kokrra domate
 • 3-4 karafil
 • 1 lgj salcë domate
 • 1 lc sheqer
 • 2 lgj vaj ulliri
 • 2 thelpinj hudhër
 • Kripë, piper
 •  

Për purenë:

 • 500 gr patate
 • 1 gotë qumësht
 • 1 lgj gjalpë
 • 200 gr djathë kaçkavall
 • ½ tufë majdanoz
 • Kripë, arrë moskat

Përgatitja:

Fillimisht bashkojmë të gjithë përbërësit e brumit të qofteve. E lemë brumin të pushojë për rreth 30 minuta. Ndërkohë kemi vendosur patatet të ziejnë.

Fillojmë përgatisim salcën duke kaurdisur fillimisht qepën e grirë imët. Më pas shtojmë salcën e domates dhe e lemë të marrë valë për pak minuta. Shtojmë erëzat dhe e lemë salcën të lidhet. Ndërkohë skuqim qoftet dhe i vendosim në tiganin e salcës. Në fund shtojmë domatet qershi të cilat i kemi aromatizuar me karafil. E spërkasim me majdanoz dhe e vendosim në furrë për 30 minuta. Në fund përgatisim purenë e patates më të cilën do të shoqërojmë qoftet më salcë.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha