Qofte me shije pice në salcë domate nga zonja Albana

24 Nëntor, 11:50

Qofte me shije pice në salcë domate

Përbërësit:

Për qoftet:

 • 300 gr mish i grirë
 • 1 qepë e thatë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 vezë
 • 1 lgj galetë
 • ½ tufë majdanoz
 • 1 tufë borzilok
 • 1 spec i kuq
 • 1 lgj keçap
 • 1 lgj uthull
 • Koncentrat perimesh
 • Arrë moskat
 • Kripë, piper
 • Miell për pudrosjen e qofteve
 • Vaj për skuqje

Për salcën:

 • Salcë domate
 • Qepë
 • Hudhër
 • Borzilok
 • Kanellë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Në një tas vendosim të gjithë përbërësit e qofteve. E punojmë mirë brumin e qofteve dhe e lemë të pushojë për 30 minuta. Më pas realizojmë qoftet të cilat i pudrosim me pak miell dhe i skuqim në vaj të nxehtë. Ndërkohë përgatisim salcën duke kaurdisur fillimisht një qepë të grirë shumë i imët bashkë më një thelpi hudhër. Sapo qepa të bëhet transparente shtojmë salcën e domates. E lemë të marrë valë dhe në fund rregullojmë shijen me kripë, piper, pak koncentrat perimesh, pak kanellë dhe gjethe borziloku.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha