Qofte me thjerrëza nga zonja Albana

24 Maj, 11:22

Qofte me thjerrëza

Përbërësit:

400 gr thjerrëza

4 lgj galetë

1 qepë

Bimë aromatike

Vaj ulliri

Kripë, piper i zi, piper i kuq

Për salcën shoqëruese:

4 lgj kos

1 lgj majonezë

Disa pika lëng limoni

Bishta qepësh

Spec i kuq pluhur

Përgatitja:

Ziejmë thjerrëzat në ujë me kripë, i kullojmë, i kalojmë në blender, shtojmë qepën e grirë, shtojmë bimët aromatike, galetën,  kripën, piperin dhe pak vaj ulliri. Të gjitha këto i kalojmë dhe i bëjmë brumë, formojmë qoftet. I marrim dhe i skuqim me pak vaj. Në një tas shtojmë kosin, majonezën, bishtat e qepëve, specin e kuq pluhur dhe pak lëng limoni, i përziejmë dhe i vendosim në frigorifer që masa të bëhet më kompakte, është shoqëruese shumë e mirë e qofteve.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha