Qumështor nga zonja Albana

15 Korrik, 11:19

Qumështor

Përbërësit:

  • 5 vezë
  • 5 lgj miell gruri
  • 4 lgj niseshte
  • 500 gr sheqer
  • 750 ml  qumësht

Përgatitja:

Fillimisht rrahim vezët, më pas shtojmë sheqerin dhe e trazojmë derisa vezët të zbardhen dhe sheqeri të tretet. Shtojmë pak vanilje për aromë, hedhim miellin gradualisht duke e situr si dhe dhe niseshten. E trazojmë me një spatul dhe në fund shtojmë qumështin dhe gjalpin e tretur. E trazojmë mirë derisa masa të homogjenizohet dhe të mos mbetet me kokrriza.

E vendosim qumështorin në një tavë në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius për aq minuta sa të marrë një faqe të kuqerremtë.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha