Receta e ditës - Kek për Krishtlindje dhe Antipastë festive / Pjesa e dytë

23 Dhjetor 2019, 14:10

Antipastë festive

Përbërësit:

3 peta tortilla

115 gr krem djathi

20 gr krem speci

20 kokrra ullinj të zi

15 feta sallam

1/2 tufë majdanoz

Kripë dhe piper

Përgatitja:

Përgatisim fillimisht salcën: Trazojmë kremin e djathit me kremin e specit ose me një gogozhare turshi dhe shtojmë kripë e piper. I vendosim në një blender dhe formojmë një salcë.

Lyejmë komplet petën e tortillës me salcë dhe më pas e presim në rripa me gjerësi 3-3.5 cm.

Presim fetat e sallamit në gjysma dhe I vendosim njëra pas tjetrës mbi shiritin e tortillës duke barazuar bazën e shirit me prerjen e sallamit. I lyejmë përsëri poshtë te pjesae prerjes me salcë. Vendosim njëë kokërr ulli në fund të rripit të tortillës dhe duke formuar një lule e fiksojmë mbylljen me stikadent, duke vendosur në anën e lules në stikadent gjysmë ulliri të prerë vertikalisht. Vëmë dhe nga një gjethe majdanozi tek të dy anët e ullirit dhe e vendosim në pjatancë. Kështu veprojmë derisa të mbushim pjatancën me lule.

Programe të tjera

Shiko të gjitha