Receta e ditës - Pastiçe me patëllxhanë e proshutë dhe tavë dheu / Pjesa e parë

8 Janar 2020, 14:38

Pastiçe me patëllxhanë dhe proshutë

Përbërësit:

400 gr makarona bucatini (Stella)

450 gr patëllxhanë

150 gr proshutë

4-5 vezë

300 ml pana gatimi

Kripë dhe piper i zi

Majdanoz dhe 1 thelpi hudhër

125 gr mozzarella

Përgatitja:

Ziejmë makaronat për gjysmën e minutazhit të shkruar në etiketë. Ndërkohë presim patëllxhanin në feta të holla, i spërkatim me pak kripë dhe i lëmë për 10 minuta. Lyjmë një tavë drejkëndëshe me pak yndyrë dhe pasi kullojmë makaronat, 1/3 e tyre i shtrojmë si bazë në tepsi.

Mbi makaronat vendosim fetat e patëllxhanit të tharë nga uji që kanë nxjerrë. Mbi patëllxhanët vendosim proshutën.

Kështu veprojmë duke alternuar shtresa në këto përbërës.

Në fund mbyllim shtresën e fundit me makarona. Në një tas rrahim vezët, shtojmë kremin e panës , 1 thelpi hudhër, kripë, piper të zi, majdanoz të grirë shumë hollë. E shtojmë mbi makarona dhe në fund vendosim mozzarellën të grirë në rende. Vendosim tepsinë në furrë në temperaturë 170 gradë Celsius, për 50 minuta. Servirim pastiçen me sallatë me rukola e domate qershi.

Programe të tjera