Receta e ditës - Pite e shpejtë me presh dhe supë tortilla/ Pjesa e dytë

16 Tetor 2019, 11:32

Supë tortilla

Përbërësit:

1 qepë

5 thelpinj hudhra

1 spec jeshil (pikant)

2 speca të kuq ( të pjekur)

1/2 tufë majdanozi

4 domate ose 1 kuti domate

3 peta tortilla

300 gr fileto pule

Kripë, piper i zi, rigon

1 litër lëng pule

150 gr misra

1 limon

1 avokado

Vaj ulliri

Përgatitja:

Në një blender vendosim qepën, hudhrat, specin pikant, 2 speca të kuq, majdanozin dhe domatet. I kalojmë në blender dhe I kthejmë në pure

Në një tigan të thellë me 3 lugë gjelle vaj ulliri, kavardisim ourenë e mësipërme duke e trazuar derisa të mos ketë më ujë por të thahet pak në yndyrë.

Shtojmë lëngun e pulës te salca dhe e lëmë të ziejë 10 minuta. Shtojmë misrat plus, një spec të prerë në kubikë të vegjël dhe lëngun e limonit.

Marinojmë fileton e pulës me kripë, piper dhe rigon dhe i skuqim derisa të marrë një ngjyrë të verdhë. Më pas i presim në copa të vogla dhe shtojmë copat e pulës në tenxhere për të valuar pak. Presim tortillat në shirita dhe i skuqim në tigan sat ë zverdhen. Shërbejmë supën duke vendosur mbi të 1 dorë me  tortilla të skuqura plus fetë avocadodhe pak qepë në kubikë, djathë të thërmuar dhe majdanoz.

Programe të tjera

Shiko të gjitha