Receta e ditës - Tavë me oriz, mish të grirë e perime dhe sallatë me qiqra e djath / Pjesa e dytë

25 Prill 2019, 15:32

Receta e dytë: Sallatë me qiqra dhe djath

Përbërësit:

300 gr  domate qershi

1 kastravec

250 gr qiqra

1 tufë majdanoz

60 gr djath i bardhë

1 limon

1 lç mjaltë

2 lugë uthull balsamike

3 lgj vaj ulliri

Pak kripë

Përgatitja:

Lajmë domatet qershi dhe i presim në copa të vogla e më pas i vendosim në një tas. Lajmë kastravecin, e pastrojmë atë dhe e presim në kubikë të vegjël dhe i bashkojmë në tasin me domate.

Shpëlajmë dhe i kullojmë mrië qiqrat duke i bashkuar së bashku me domatet dhe kastravecin në një tas. Lajmë dhe shkundim majdanozin duke e prerë jo shumë hollë dhe gjithashtu e vendosim në tasin me përbërësit e tjerë.

Përgatisim dresingun duke trazuar bashkë në një tas lëng limoni, mjalt, uthull balsamike, vaj, kripë. Përzierjen e shtojmë në sallatë. Në fund presim djathin në kubikë dhe e shtojmë në sallatë , i përziejmë mirë dhe më pas e shërbejmë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha