Receta e ditës - Tavë me patate, kunguj e kos dhe qofte me pulë e krem limoni / Pjesa e parë

10 Shtator 2019, 12:19

Receta e parë: Tavë me patate, kunguj dhe kos

Përbërësit:

600 gr patate

600 gr kunguj

Vaj ulliri

3 kokrra vezë

400 gr kos

200 ml pana

3 thelpinj hudhër

1 lgj galetë e thërrmuar

Kripë

Përgatitja:

Pastrojmë kungujt, qërojmë patatet dhe i presim në feta ( kungujt për së gjati). Në një tepsi vendosim një letër kuzhine dhe vendosim në të kungujt dhe patatet në rradhë.I vendosim në furrë të piqen për 15 minuta.

Lyejmë një tavë me gjalp ose vaj. E spërkatim me bukë të thatë të thërrmuar dhe vendosim në të një rresht me patate.

Në një tas rrahim vezë, krem, kos, kripë e piper, hudhra të shtypura dhe i përziejmë mirë e më pas spërkatim patatet. Shtojmë parmixhan. Mbulojmë rreshtin e dytë me kunguj dhe vazhdojmë përsëri spërkatjen. Kështu vazhdojmë deri në përfundimin e perimeve. Mbulojmë sipër me pjesën e salcës që teproi dhe në fund e spërkatim me parmixhan. Vendosim tavën në furrë në temperaturën 200ºC për 30 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha